Niektórzy odpoczywają, inni pracują na półobrotach

Rynki

Deutsche BankGiełdy w Europie. Małe wahania

Na zachodnich giełdach małe wahania. Niektórzy jeszcze odpoczywają po 1 maja, inni pracują na półobrotach - wskazują maklerzy.

Rynki w Wielkiej Brytanii są nieczynne, bo w pierwszy poniedziałek maja Brytyjczycy świętują May Day. Do pracy, po wolnym piątku, powrócili za to Japończycy, a Nikkei 225 zaliczył spadek o ponad 3 proc.

Na rynkach tanieje ropa naftowa i miedź - podają maklerzy.

Co z ropą?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku i Londynie spadają o ponad 1 proc. w reakcji na doniesienia, że Irak eksportuje bardzo dużo tego surowca. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,43 USD, po zniżce o 49 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 58 centów, czyli 1,2 proc. i jest wyceniana po 46,79 USD za baryłkę.

Irak eksportował w kwietniu 3,36 miliona baryłek ropy dziennie - wynika z informacji biura prasowego Ministerstwa Ropy Iraku. To blisko rekordu zanotowanego w listopadzie 2015 r., gdy kraj ten eksportował dziennie 3,365 mln b.

Inne surowce

Miedź na Comex w Nowym Jorku traci 0,7 proc.

Analitycy wskazują, że poprawiające się dane z sektora przetwórczego w Chinach, mogą sygnalizować, że stymulowanie gospodarki Chin nie będzie tak duże, jak ocenia to wielu obserwatorów rynku.

Wskaźnik PMI w sektorze przetwórczym w Chinach wyniósł w kwietniu 50,1 pkt. wobec 50,2 pkt. w marcu i wobec spodziewanych przez ekonomistów 50,3 pkt. Dane te podało w niedzielę biuro statystyczne Chin i Federacja Logistyki.

W poniedziałek przed południem w Europie inwestorzy poznają końcowe wyliczenia PMI dla sektora przetwórczego we Francji, Niemczech i strefie euro. Po południu Markit poda takie dane dla USA.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank