Giełdy na Zachodzie w górę. Pomaga ropa

Rynki

Deutsche BankGiełdy na Zachodzie w górę. Pomagają payrolle i ropa

Giełdy na Zachodzie rosną. Pomagają piątkowe słabe payrolle i drożejąca ropa naftowa - wskazują maklerzy.

Na rynkach jest więcej optymizmu po słabszych danych z rynku pracy w USA za sierpień.

Wskaźniki były nieco gorsze od oczekiwań i utwierdziły rynek w przekonaniu, że najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada obecnie brak podwyżek stóp przez amerykańską Rezerwę Federalną we wrześniu.

Co zrobi Fed?

- Polityka monetarna banków centralnych na świecie może pozostać łagodna i to będzie stanowić wsparcie dla ryzykownych aktywów - mówi James Woods, strateg Rivkin Securities w Sydney.

- Piątkowe payrolle z USA wskazują, że Fed nie ma się co spieszyć z podwyżkami stóp procentowych - dodaje.

Ropa

We wtorek mocniej drożeje ropa naftowa na światowych rynkach paliw, co również pomaga w poprawie sentymentu wśród inwestorów. Arabia Saudyjska, faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC, i Rosja poinformowały bowiem w poniedziałek, że będą współpracować, by ustabilizować rynek ropy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,29 USD, po zwyżce o 85 centów.

We wtorek otworzą się rynki w USA po poniedziałkowej świątecznej przerwie, a inwestorzy poznają dane ISM poza przemysłem w VIII oraz wskaźnik optymizmu IBD/TIPP we IX. Te indeksy zostaną opublikowane o godz. 16.00.

Co u naszych sąsiadów?

Na rynku są już dane z niemieckiej gospodarki.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w lipcu o 0,2 proc. mdm - podał urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,5 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,3 proc., po korekcie z -0,4 proc.

W ujęciu rdr zamówienia spadły o 0,7 proc., po spadku poprzednio o 3,0 proc., po korekcie z -3,1 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się tymczasem rdr spadku o 0,2 proc.

Na giełdach w Europie zyskują akcje spółek wydobywczych - BHP Billiton Ltd. i Glencore rosną w reakcji na drożejące metale.

Berkeley Group Holdings zwyżkuje o 2,9 proc. Spółka podtrzymuje swój 3-letni szacunek zysku.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank