Warszawska giełda bez prezesa. Paweł Tamborski podał się do dymisji

Rynki

TVN24 Biznes i ŚwiatPaweł Tamborski podał się do dymisji

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 roku - poinformowała w czwartek spółka. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi.

"Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. informuje, że w dniu 3 grudnia 2015 r. Pan Paweł Tamborski, prezes Zarządu Giełdy, złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Giełdy z dniem 31 grudnia 2015 r." - czytamy w komunikacie.

"Giełda i rynek kapitałowy potrzebują dziś stabilności i przewidywalności. Polskie firmy powinny mieć łatwy dostęp do kapitału, żeby mogły się rozwijać i stanowić o sile polskiej gospodarki. Z mojego wieloletniego doświadczenia zawodowego wynika, że w relacjach zarząd spółki – akcjonariusze najważniejsze jest zaufanie. Nigdy nie byłem politykiem. W MSP pojawiłem się jako ekspert z rynku. Byłem dumny i dalej jestem, że swoje doświadczenia zawodowe mogłem wykorzystać dla Polski. Nie chciałbym dziś, aby giełda była uwikłana w gry polityczne" - napisał Paweł Tamborski w oświadczeniu.

Potworna niepewność na rynku

- Mogę jedynie przypuszczać, że dymisja Pawła Tamborskiego to wyraz protestu przeciwko temu, co się dzieje na giełdzie. Różne zapowiedzi polityczne i utrzymująca się potworna niepewność powoduje to, że w tej chwili WIG20 traci 20 proc. Nie są to cudowne wyniki - powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

Jego zdaniem Tamborski zbyt krótko był prezesem giełdy, by oceniać skuteczność jego prezesowania. - Mianowanie go było dobrym wyborem, ale moim zdaniem nie zdążył się rozwinąć. Nasza giełda jest już dość rozwinięta, bardziej przypomina nie jacht, który łatwo zmienia kierunek, a znacznie trudniej sterowny transatlantyk. Na zmiany kursu potrzeba więcej czasu - ocenił Kuczyński. Magda Polan, ekonomistka banku Goldman Sachs podkreśliła, że na rynku akcyjnym panuje duża niepewność dotycząca tego, w jaki sposób nowy rząd będzie traktował poszczególne sektory i jak będzie wyglądała sytuacja banków oraz takich firm jak KGHM. - Banki znajdują się pod dużą presję związaną z proponowanym podatkiem bankowym. Decyzja dotycząca rozszerzenia tego podatku na sektor ubezpieczeń także wpłynęła na ceny akcji. A niepewność, co do tego, jak będzie wyglądał podatek od kopalin wpływa na cenę akcji naszego głównego producenta KGHM - dodała.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka powiedział w czwartek że kilka tygodni temu rozmawiał z Tamborskim, który wyraził zaniepokojenie planami PiS w sprawie wprowadzenia podatku od operacji finansowych i negatywnym wpływem tego opodatkowania na giełdę. PiS - jak podkreślił profesor - zaproponował jednak inne rozwiązanie - podatek od aktywów banków. W związku z tym - zaznaczył Gomułka - tej kwestii nie można uważać za powód rezygnacji Tamborskiego z zajmowanej funkcji.

Gdy Tamborskiego na prezesa GPW powoływano pod koniec czerwca 2014 r., ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński oczekiwał od niego umocnienia pozycji polskiej giełdy w regionie oraz konkretnych działań dotyczących ewentualnego jej połączenia z giełdą wiedeńską.

WIG20 jak wodospad

Ostatniego dnia listopada na GPW indeks dwudziestu największych spółek - WIG20 - zanotował jednak najniższy poziom od 2009 r., osiągając wartość 1919,88 pkt. W kolejnych dniach notował dalsze spadki - w czwartek na zakończeniu sesji był już na poziomie 1867,96 pkt. Eksperci wskazują, że jest to najdłuższa seria spadków na polskim indeksie od 2000 r., kiedy na amerykańskiej giełdzie pękła bańka spółek z branży informatycznej, tzw. dotcomów.

Paweł Tamborski był wiceministrem skarbu od stycznia 2012 r. Na początku czerwca br. resort skarbu podał, że premier Donald Tusk przyjął dymisję Tamborskiego, rezygnacja miała związek z planowanym zgłoszeniem na stanowisko prezesa GPW. Tamborskiego zastąpił wówczas ówczesny wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Tamborski od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999-2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994-1999 był zatrudniony w CA IB Securities. W 1993-1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych, oraz zastępcy dyrektora. W latach 1991-1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego.

Prywatyzacja Ciechu i wizyta CBA

14 października Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej zabezpieczyło dokumentację na GPW w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciech SA. Paweł Tamborski, który nadzorował tę prywatyzację w resorcie skarbu, wydał CBA żądane dane.

- Wizyta agentów CBA dotyczyła mojej osoby. Od kilku miesięcy prokuratura prowadzi postępowanie związane z prywatyzacją Ciechu. CBA otrzymało zlecenie od prokuratury, by zwrócić się m. in. do mnie o wydanie sprzętu, który używałem pracując w ministerstwie skarbu i który po odejściu z MSP odkupiłem - mówił Tamborski w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat. Dodał, że sprawa nie dotyczy GPW.

Autor: ToL//km / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24