Rynki

Gazprom ponownie zatrudnia byłego kanclerza Niemiec. Do projektu pod Bałtykiem

Rynki

wikipedia.orgByły kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder pokieruje Nord Stream 2

Były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder kieruje radą dyrektorów nowej spółki Nord Stream 2 AG, należącej do rosyjskiego koncernu Gazprom – informuje w środę niemiecki dziennik „Der Tagesspiegel”. Projektowi Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Projekt Gazpromu

Schroeder, który kierował rządem Niemiec w latach 1998-2005, od 10 lat jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy, pełniącego rolę rady nadzorczej, pierwszego konsorcjum Nord Stream, które wybudowało gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego, i prawdopodobnie zachowa to stanowisko – twierdzi dziennik, powołując się na własne źródła. Rzecznik Nord Stream 2 potwierdził informację o objęciu przez Schroedera stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów tego przedsiębiorstwa. „Der Tagesspiegel” pisze, że z rejestru handlowego szwajcarskiego kantonu Zug wynika, iż objął je 29 lipca.

Zobacz, Bruksela kontra Gazprom:

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Pozostałe wiadomości