Rynki

Odkryli nowe złoże gazu w Polsce. Zapowiadają, że to nie koniec

Rynki

Polska otrzyma amerykański gaz. Jako pierwszy kraj w regionie
Polska otrzyma amerykański gaz. Jako pierwszy kraj w regionietvn24
wideo 2/6

Specjaliści Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Grupy Orlen odkryli nowe złoże gazu ziemnego w okolicach Środy Wielkopolskiej. Wkrótce rozpocznie się tam wydobycie gazu ziemnego.

Jak poinformował w poniedziałek PGNiG w komunikacie, "po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu". Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody "uzyskali znaczny przypływ gazu ziemnego z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec)" - wyjaśniono. Cytowany w komunikacie prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że "wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty". Metoda ta po raz pierwszy została zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski, co "pozwala spodziewać się odkrycia kolejnych złóż gazu na tym terenie" - dodał Woźniak. Jego zdaniem, "rośnie potencjał Wielkopolski w zakresie powiększania zasobów gazu ziemnego w kraju".

Trwają testy

Otwór zlokalizowany "na koncesji Kórnik - Środa Wlkp. (nr 32/96/p) osiągnął głębokość ponad 3 tys. 650 metrów, a całkowita jego długość wyniosła 4 tys. 500 metrów, w tym ponad 400 metrów odcinka poziomego wierconego w złożu gazu" - informuje PGNiG. Jak dodano, "wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne, a więc z otworu Miłosław-5K/H będzie prowadzone wydobycie gazu ziemnego".

"Aktualnie są prowadzone testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża" - zaznaczono w komunikacie PGNiG. "Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w Grupie Orlen. Na tej koncesji PGNiG jest operatorem i posiada 51 proc. udziałów, Grupa Orlen posiada pozostałych 49 proc." - wyjaśnił PGNiG. Nowo odkryte złoże "znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez PGNiG i Orlen złóż: Radlin, Lisewo, Winna Góra" - dodano w komunikacie.

Odkryto nowe złoże gazu ziemnego w okolicach Środy WielkopolskiejGoogle Maps

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps, PGNiG

Pozostałe wiadomości