Gazprom łapie oddech. Pomaga mu słaby rubel

Rynki

GazpromGazprom pokazał duży zysk za I kwartał tego roku

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił gwałtowny wzrost zysków w pierwszym kwartale 2015 roku. Główną przyczyną tak dobrych wyników jest słabszy kurs rubla. Rosyjski gigant energetyczny opublikował w poniedziałek raport finansowy za I kwartał tego roku.

Zysk netto w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku wyniósł 5,9 mld dolarów. To o ponad 70 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Łączna sprzedaż wzrosła natomiast o 6 proc.

Wpływ sankcji

Gazprom sprzedaje swój gaz w dolarach, więc słabsza rodzima waluta oznacza, że rośnie cena gazu liczona w rublach - podkreśla BBC News. Rubel od maja stracił na wartości około 15 proc.

I dodaje, że niższy kurs rosyjskiego rubla pomógł zrównoważyć 10-procentowy spadek sprzedaży gazu. Wyniosła ona 132 mld metrów sześciennych.

Jak przypomina BBC, spadek ten był częściowo spowodowany sankcjami nałożonymi przez Zachód w następstwie rosyjskich działań we wschodniej Ukrainie. Jednocześnie, pomimo wzrostu kwartalnych zysków, przyczyniło się to dwuprocentowego spadku akcji Gazpromu notowanych na moskiewskiej giełdzie.

Wielu analityków uważa, że cena ropy naftowej, która powróciła do poziomu poniżej 50 dolarów za baryłkę, przyczyni się do tego, że wyniki Gazpromu do końca 2015 roku będą słabsze niż w pierwszym kwartale.

Słabsze perspektywy widzi też rosyjskie ministerstwo rozwoju gospodarczego. Przewiduje ono, że w 2015 roku udział Gazpromu w wydobyciu gazu w Rosji spadnie do 66 proc. wobec 69,5 proc. w 2014 i 74,5 proc. w 2012.

Gazprom pozostaje w konflikcie z Brukselą, w związku z domniemanymi praktykami monopolistycznymi:

Autor: mb/mn / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom