Gazprom ogłasza koniec zniżek dla Ukrainy. Od 1 kwietnia ceny gazu po staremu

Rynki

GazpromDostawy gazu z Rosji na Ukrainę zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Kijowa

Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył we wtorek, że od 1 kwietnia br. przestaje obowiązywać tzw. pakiet zimowy w dostawach rosyjskiego gazu dla Ukrainy i zniżka udzielona Ukrainie w ramach tego pakietu.

- Zniżka, którą zapewnił rząd Federacji Rosyjskiej (...), przestanie obowiązywać i od 1 kwietnia dostawy gazu na Ukrainę będą realizowane ściśle zgodnie z kontraktem - powiedział Miller na spotkaniu z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, chodzi o zniżkę w wysokości stu dolarów za 1 tys. metrów sześc. gazu.

Jakie ceny?

Zgodnie z porozumieniem osiągniętym pod koniec października cena gazu dla Ukrainy w czwartym kwartale roku 2014 wyniosła 378 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a w pierwszym kwartale roku 2015 ma wynieść 365 dolarów.

Dostawy gazu z Rosji na Ukrainę zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Kijowa. Dostawy przerwano, gdy Ukraina odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom