Gazprom nurkuje. Zysk mniejszy o 86 proc.

Rynki

gazprom.comZysk firmy jest mniejszy o 86 proc.

O 86 proc. spadł zysk Gazpromu za ubiegły rok. Koncern poinformował, że łączna sprzedaż wzrosła o blisko 6 proc. Ale ze względu na niekorzystne uwarunkowania gospodarcze oraz niskie ceny surowców na rynkach zysk firmy zanurkował.

Koncern odnotował w ubiegłym roku zysk na poziomie 159 mld rubli, wobec 1,14 bln rubli w roku 2013.

Zdaniem analityków, gorszy wynik firmy był do przewidzenia - stawiali oni na zysk w wysokości 665 mld rubli.

W 2014 roku Gazprom dostarczył 232,4 mld m3 gazu ziemnego w Rosji, sprzedał 159,4 mld m3 gazu ziemnego do Europy i 48,1 mld m3 do krajów byłego ZSRR. Przychody netto koncernu ze sprzedaży gazu stanowiły odpowiednio 53 proc. i 57 proc. całkowitej sprzedaży netto w 2014 i 2013 roku.

Problemy rosyjskiego koncernu to efekt wzrost kosztów finansowania, ale też niższego zapotrzebowania na gaz w Europie-po wyjątkowo ciepłej zimie oraz kwestie polityczne, czyli problemy rosyjskiej gospodarki po zaangażowaniu się w konflikt na Ukrainie.

Zdaniem Gazpromu europejskie zużycie rosyjskiego gazu rozwinie się w tym roku wraz z rozwojem modelu energetyki opartej o gaz. Firma wiąże również duże nadzieje z mającym powstać gazociągiem Turecki Potok oraz rozwojem współpracy z Chinami.

Autor: /gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com