Rynki

Nowy gazociąg powstanie na południu kraju. Część dużego projektu

Rynki

Jak wygląda przyszłość polskiego gazownictwa?
Jak wygląda przyszłość polskiego gazownictwa?TVN24 BiS
wideo 2/5

Gaz-System, operator systemu przesyłowego gazu, uruchomi 12 września nowy gazociąg na Dolnym Ślasku. To zakończenie budowy części gazowego korytarza Północ-Południe, który docelowo połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG Krk w Chorwacji.

Gazociąg Czeszów-Wierzchowice ma 14 km długości i średnicę 1000 mm. Przebiega przez dolnośląskie gminy Zawonia i Krośnice. To część korytarza, który docelowo pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej gazu w tej części Europy.

Wartość inwestycji to 91 mln zł, z czego 47,7 mln zł pochodzi z dofinansowania z UE.

Ważny projekt

Korytarz Północ-Południe to europejski projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status taki ma kilka innych inwestycji Gaz-Systemu, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z gazociągu jamalskiego oraz połączenie Polska-Słowacja. Korytarz ma mieć dwie nitki - wschodnią i zachodnią. Nitka zachodnia, w skład której wejdzie gazociąg Czeszów-Wierzchowice, ma docelowo połączyć terminal LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe, poprzez południową Polskę, Czechy i Węgry z planowanym terminalem LNG Krk w Chorwacji.

Głównym celem budowy zachodniej nitki korytarza jest zwiększenie możliwości przesyłu gazu między Polską i Czechami, dzięki rozbudowie systemów przesyłowych po obu stronach granicy oraz budowie nowego interkonektora. Dzięki temu gaz będzie mógł płynąć w obydwu kierunkach.

Większe bezpieczeństwo

Według informacji Gaz-Systemu, uruchomienie nowego gazociągu - obok poprawy w całym kraju stopnia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji - przyniesie inne korzyści, takie jak: zagospodarowanie nadwyżek gazu importowanego z Niemiec, połączenie Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice z aglomeracjami Dolnego i Górnego Śląska, poprawienie niezawodności oraz elastyczności pracy całego systemu przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości