Amerykanie rezygnują z polskich łupków. "Życzymy powodzenia w dalszych wysiłkach"

Rynki

ShutterstockConocoPhillips, największy zagraniczny inwestor w polski gaz łupkowy po nieudanych próbach rezygnuje z dalszych poszukiwań

ConocoPhillips, największy zagraniczny inwestor w polski gaz łupkowy po nieudanych próbach rezygnuje z dalszych poszukiwań - informuje "Rzeczpospolita". Amerykański gigant zainwestował dotychczas w badania prowadzone na Pomorzu 220 mln dolarów.

Informację o rezygnacji z użytkowania trzema polskimi koncesjami wydobywczymi ConocoPhillips ogłosił w piątek.

"Rozczarowanie decyzją"

Amerykański gigant jest operatorem i właścicielem spółki Lane Energy Poland. Wszystkie koncesje obejmowały poszukiwania ropy i gazu w skałach łupkowych zlokalizowanych w województwie pomorskim, w okolicach Damnicy, Karwii i Lęborka.

Działalność ConocoPhillips nad Wisłą obejmowała kilka lat, w ciągu których wykonano siedem odwiertów oraz przeprowadzono w tym czasie największy zabieg hydroszczelinowania w Europie.

Wszystkie zabiegi mające na celu odnalezienie komercyjnych złóż zakończyły się jednak niepowodzeniem.

- Rozumiemy rozczarowanie związane z tą trudną decyzją - mówi cytowany w komunikacie prasowym Tim Wallace, country manager ConocoPhillips w Polsce.

Wycofywanie

Jak zapewnia amerykański koncern, wykonane odwierty zostały zależycie zlikwidowane oraz zabezpieczone. ConocoPhillips zadeklarowało ponadto, że do końca września tereny, na których prowadzone były wiercenia zostało przywrócone do pierwotnego stanu.

- Doceniamy możliwości zaoferowane ConocoPhillips w Polsce. Jednocześnie życzymy Polakom i rządowi powodzenia w ich dalszych wysiłkach - dodał Wallace.

Jak informuje "Rzeczpospolita", koszty związane z wycofaniem działalności w Polsce mają wynieść w II kwartale około 90 mln dol. brutto (30 mln dol. netto).

Po zakończonym procesie zostanie również zamknięty warszawski oddział koncernu ConocoPhillips.

Koniec łukowego eldorado. Polsce uda się dobrać do gazu z łupków?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock