Rynki

Trójmorze zbiera pierwsze plony. Jest umowa z Chorwacją

Rynki

[object Object]
Prezydent Chorwacji o terminalu LNG na KrkTVN24 BiS
wideo 2/3

Gaz System zawarł umowę o współpracy z Plinacro – chorwackim operatorem systemu przesyłowego. Spółki będą współdziałać na rzecz rozwoju rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej. Operatorzy porozumieli się podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza - poinformował w piątek Gaz System.

Jak powiedział cytowany w komunikacie operatora prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień, powołanie Inicjatywy Trójmorza pozwoli na rozszerzenie trwającej od 2012 roku współpracy z chorwackim partnerem, zwłaszcza w obszarze wymiany doświadczeń.

- Dzięki porozumieniu wspólnie będziemy wspierać dalszy rozwój rynku LNG i jego technologii, a także podziemnych magazynów gazu – zapowiedział Stępień.

Terminal LNG

Plinacro przystąpiło do realizacji pierwszej fazy budowy na wyspie Krk terminalu LNG i infrastruktury przesyłowej do sąsiednich krajów. Gaz System planuje natomiast zwiększyć zdolności regazyfikacyjne Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu z obecnych 5 mld m sześc. do 7,5 mld m. sześc. gazu rocznie.

Gazoport na wyspie Krk to kluczowy na południa element gazowego Korytarza Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 r. przyznała chorwackiemu terminalowi LNG status projektu o znaczeniu wspólnotowym (Project of Common Interest – PCI). Chorwaci z kolei przyznali budowie terminala LNG Krk priorytetowy status.

System przesyłowy

"Aby umożliwić przesył gazu pomiędzy terminalami, konieczna jest dalsza rozbudowa polskiego systemu przesyłowego oraz pełna integracja rynków gazu w basenie Morza Bałtyckiego i regionie Europy Środkowej" - napisano w komunikacie Gaz Systemu. Zacieśnienie współpracy pomiędzy operatorami z Polski i Chorwacji ma zdynamizować proces budowy gazowego Korytarza Północ-Południe, z którego skorzystają w przyszłości wszyscy członkowie Inicjatywy Trójmorza, czyli - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović podczas dyskusji na Global Forum w Warszawie podkreśliła, że Trójmorze, którego szczyt odbył się w czwartek w Warszawie, to nieformalna inicjatywa prezydencka, dostarczająca ram do współpracy państwom regionu. - Nie ma mowy o konkurencyjności terminali LNG w Polsce i Chorwacji, ale o ich komplementarności - oświadczyła w piątek w Warszawie. Według niej celem połączenia gazowego z Polską jest niezależność energetyczna regionu.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości