Rynki

Polski operator zbuduje gazowy korytarz

Rynki

Polska wstrzymała pobór gazu przez JamałTVN24 BiS
wideo 2/4

Jeszcze w tym roku ruszy budowa gazociągu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle - poinformował w poniedziałek Gaz-System. Operator ma już wszystkie potrzebne pozwolenia, by rozpocząć prace. To fragment zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe

Magistrala będzie miała 43,4 km długości i średnicę jednego metra. Trasa gazociągu na odcinku 35,8 km będzie przebiegała przez województwo śląskie w gminach Tworóg, Wielowieś, Toszek i Rudziniec oraz na odcinku 7,6 km w Kędzierzynie-Koźlu w województwie opolskim.

W ramach inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Tworogu. Zaprojektowano na nim śluzy nadawcze i odbiorcze tłoka, które umożliwią czyszczenie i konserwację gazociągów. Nowy gazociąg będzie połączony z projektowanymi: Tworóg – Tworzeń oraz Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle.

Gazowy korytarz

Inwestycja to fragment zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska nadała tej inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI).

Dzięki realizacji tego projektu zostaną zwiększone zdolności przesyłowe w regionie oraz nastąpi poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego w kraju.

Projekt gazociągu.jpggaz-system.pl

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gaz-system.pl