Polski gazoport przyjął już 11 dostaw. Czy będzie jego rozbudowa?

Rynki

Maciek Kwiatkowski/wiki (CC BY-SA 4.0)Gazoport w Świnoujściu

Pierwszy w tym roku metanowiec z ładunkiem gazu LNG dotarł do Terminalu LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu - poinformował w poniedziałek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

To 11 dostawa od uruchomienia terminala w grudniu 2015 r. Do Świnoujścia dostarczono już ponad 2 mln metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. W sobotę statek o długości 320 metrów i szerokości 50 metrów dostarczył około 210 tysięcy metrów sześciennych LNG.

Krajowy system przesyłowy

Większość skroplonego gazu jest na terenie terminalu regazyfikowana, czyli poddawana procesowi zmiany stanu skupienia z płynnej na lotną, a następnie przekazana do krajowego systemu przesyłowego w ilości ponad 120 mln normalnych metrów sześciennych gazu ziemnego. Surowiec po opomiarowaniu kierowany jest bezpośrednio do gazociągu Świnoujście-Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej spółki Gaz-System i dalej do klientów. Jak dodano, jest też możliwość załadunku surowca (w formie skroplonej) na cysterny. Obecnie do Świnoujścia przyjeżdża od 5 do nawet 12 cystern LNG dziennie. Gaz-System zapowiada, że kolejny statek z LNG zawinie do Świnoujścia w przyszłym miesiącu.

Moc regazyfikacyjna

Moc regazyfikacyjna terminala w Świnoujściu wynosi 5 mld m sześc. rocznie, czyli mnie więcej tyle, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania. Padają jednak deklaracje o konieczności jego rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Gazoport jest zbudowany w taki sposób, że w razie potrzeby można będzie powiększyć jego moc regazyfikacyjną do 10 mld m sześc. rocznie. W ramach inwestycji w Świnoujściu wybudowano nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od 120 tys. m sześc. LNG do około 217 tys. m sześc. LNG (Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki do składowania procesowego LNG (każdy o pojemności około 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji LNG oraz gazociąg Świnoujście - Szczecin o długości 85 km łączący Terminal LNG z polskim systemem przesyłowym.

Zobacz: Gazoport w Świnoujściu nareszcie działa. Pierwsza dostawa, nowy patron i polityczna dyskusja (Film z 18.06.2016)

Autor: azb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maciek Kwiatkowski/wiki (CC BY-SA 4.0)