Wiercą pod Sanem. Najdłuższy taki otwór w Polsce

Rynki

Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu OpalTVN24 BiS
wideo 2/3

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System rozpoczął wiercenie otworu, którym pod rzeką San pobiegnie gazociąg Hermanowice-Strachocina. Poziomy otwór ma liczyć ok. 1 km, będzie jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Gaz-Systemu Tomasz Pietrasieński, prace przy użyciu metody horyzontalnego wiercenia kierunkowego (HDD) rozpoczęły się w miejscowości Mrzygłód w gminie Sanok. Przewiert to jedno z największych wyzwań dla Gaz-Systemu podczas realizacji gazociągu Hermanowice-Strachocina, związane to jest nie tylko z długością przewiertu, ale i faktem, że otwór wiercony jest w skale - zaznaczył Pietrasieński.

Przewiert pilotażowy

W pierwszej fazie wykonywany jest tzw. przewiert pilotażowy dla rurociągu o średnicy 200 mm, który będzie potem użyty do pompowania płuczki, a po zakończeniu prac posłuży jako rura osłonowa dla linii światłowodowej.

W drugiej kolejności zostanie wykonany przewiert pilotażowy pod docelowy gazociąg. Po wykonaniu otworu pilotażowego, nastąpi w kilku etapach jego poszerzanie. Po osiągnięciu wymaganej średnicy otworu zaplanowano etap wciągania do niego rurociągu.

Gazociąg

Przewiert HDD pod rzeką San jest częścią prac związanych z budową gazociągu Hermanowice-Strachocina, który stanowić będzie istotny element wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Licząca ok. 72 km trasa przebiegać będzie przez podkarpackie gminy Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

Zakres inwestycji, poza budową samego gazociągu, obejmuje też m.in. rozbudowę węzła Hermanowice wraz z zaprojektowaniem i budową odgałęzienia w kierunku Ukrainy oraz budowę innych urządzeń.

Jak podkreślił Gaz-System, celem projektu jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie południowo–wschodniej Polski.

Inwestycja ma duże znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który przebiegać ma między węzłem Hermanowice po stronie polskiej a węzłem Bilcze-Wołycia po stronie ukraińskiej.

Szacunkowy koszt budowy gazociągu wynosi ok. 288 mln zł. Wynoszące ponad 110 mln zł dofinansowanie na realizację tej inwestycji uzyskano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 2019 rok.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gaz-system.pl