Europejskie giełdy w dobrych nastrojach. Bo Trump może wnieść coś nowego

Rynki

Europejskie giełdy w dobrych nastrojach. Przez Trumpa

Na Zachodzie zwyżki giełdowych indeksów. Na rynkach przeważa optymizm dotyczący wzrostu gospodarczego. Inwestorzy liczą, że prezydent USA Donald Trump wniesie coś nowego - wskazują maklerzy.

Inwestorzy poznali we wtorek dane makroekonomiczne z USA. Wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu za styczeń w USA był wyższy niż oczekiwali analitycy. Ponadto, na rynek spłynął odczyt indeksu Fed z Richmond za ten sam miesiąc, który okazał się wyższy od konsensusu rynkowego.

Oczekiwania analityków

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewają się wzrostu zysków amerykańskich spółek notowanych w indeksie S&P 500 w IV kw. 2016 r. o 4,3 proc. W całym 2016 r. zyski przedsiębiorstw z S&P 500 spadły przeciętnie o 0,12 proc. W 2017 r. oczekuje się za to, że wzrosną o 12,3 proc.

- Ożywienie na amerykańskim rynku zdecydowanie pomaga w poprawie nastrojów inwestorów - mówi Ang Kok Heng, dyrektor inwestycyjny Philip Capital Management Bhd.

- Jednak to ożywienie na rynkach może okazać się krótkotrwałe, bo nadal w USA jest wiele niewiadomych. Dlatego inwestorzy mogą być ostrożni - dodaje.

Skąd wzrosty?

Na pozytywny sentyment na rynkach wskazuje też Chichiro Ohta, starszy strateg SMBC Nikko Securities Inc.

- Fakt, że amerykańska gospodarka jest mocna, jest pozytywnym czynnikiem dla globalnej gospodarki w tym momencie - mówi Ohta.

- Inwestorzy mają nadzieję, że prezydent Trump wniesie coś nowego - podkreśla.

Nowy prezydent

W piątek Donald Trump został zaprzysiężony na 45. prezydenta USA. Trump zapewnił w swoim inauguracyjnym przemówieniu, że w USA zostaną wybudowane nowe drogi, mosty, lotniska, tunele i linie kolejowe, zredukowane podatki i stworzone nowe miejsca pracy, powtarzając swoje zobowiązania z kampanii przed wyborami prezydenckimi o odbudowie amerykańskiej infrastruktury.

W środę prezydent USA Donald Trump ma podpisać dekret o budowie muru granicznego.

Na stronach "New York Times" podano, że podczas wizyty Donalda Trumpa w środę w Departamencie Bezpieczeństwa, prezydent USA planuje podpisać dekret na temat skierowania funduszy federalnych na budowę muru granicznego na południowej granicy USA, co zapowiadał podczas swojej kampanii wyborczej.

Inwestorów zachęca do gry na rynkach to, że prezydent Trump zaczyna ujawniać kolejne szczegóły dotyczące jego polityki gospodarczej, w tym oferowanie zachęt amerykańskim firmom, takich jak ulgi podatkowe dla producentów aut, aby pobudzić powstawanie w USA nowych fabryk.

Autor: gry / Źródło: PAP