Europa na minusach czeka na Yellen. Szanse na podwyżkę stóp prawie pewne

Rynki


Europejskie giełdy w piątek na minusach, czekają na wieczorne wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen - podają maklerzy.

O 19.00 rozpocznie się przemówienie prezes Fed, które będzie ostatnim przed zaplanowanym na 14-15 marca posiedzeniem FOMC i może dać bardziej czytelne sygnały w sprawie terminu podwyżki.

Ale wcześniej - od 16.15 w panelu w Chicago Booth School w Nowym Jorku weźmie udział Charles Evans, prezes Fed z Chicago, i Jeffery Lacker, prezes Fed z Richmond.

O 18.15 Jerome Powell, przedstawiciel Fed, wystąpi w Yale Law School, w New Haven - na temat innowacji, technologii i systemów płatności.

O 18.30 wiceprezes Fed Stanley Fischer weźmie udział w dyskusji na temat decyzji podejmowanych w polityce monetarnej, w Chicago Booth School.

Co zrobi Fed?

Do tej pory większość przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego podkreślała możliwość zaostrzenia polityki monetarnej w najbliższym czasie.

W środę wieczorem głos zabrał szef Fed z Dallas, Robert Kaplan, który ocenił, że amerykańska gospodarka jest "wystarczająco mocna na podwyżkę stóp procentowych". Wcześniej przedstawicielka Fed Lael Brainard, podczas swojego wystąpienia na Uniwersytecie Harvard, przedstawiła pozytywny obraz gospodarki USA za granicą, który wspiera argumenty za podwyżką stóp procentowych w USA "wkrótce".

Szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA w marcu wzrosły w ciągu kilku dni do blisko 90 procent, a jeszcze tydzień temu były o połowę niższe.

Europa

W piątek inwestorzy poznają wkrótce wskaźniki PMI w sektorze usług w II m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro oraz Wielkiej Brytanii, a po południu z USA.

Przed południem zostaną też opublikowane dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro w I.

Chińczycy podali już, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług, wyniósł w lutym 52,6 pkt. wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Wskaźnik PMI composite wyniósł również 52,6 pkt. wobec 52,2 pkt. poprzednio. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Z Niemczech na rynek dotarły zaś dane o sprzedaży detalicznej. Sprzedaż w styczniu spadła o 0,8 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej pozostała bez zmian, po korekcie z -0,9 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się zaś wzrostu mdm o 0,3 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. - podali statystycy. W XII sprzedaż wzrosła o 0,4 proc., po korekcie z -1,1 proc. Teraz oczekiwano wzrostu rdr o 0,7 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP