Euro najdroższe od lat. Kosztuje już ponad 4,41 zł

Rynki

TVN24 BiSEuro najdroższe od lat. Kosztuje już ponad 4,41 zł

4,41 zł - tyle obecnie trzeba zapłacić za jedno euro. To najwyższy poziom od 2012 roku. Na antenie TVN24 BiS Raport Specjalny o polskiej walucie.

Trwa fatalna passa złotego. Polska waluta osłabia się dziś wobec najważniejszych walut. Jednak najmocniej traci wobec euro. Dziś po godz. 9.30 za jedno euro należało zapłacić już 4,41 zł. Oznacza to, że od początku roku złoty osłabił się o 3,5 proc. Warto przypomnieć, że jeszcze pod koniec zeszłego roku euro kosztowało około 4,25 zł.

Co dalej?

- Euro dzisiejszego ranka przebiło cenę 4,39725, czyli ważny poziom z połowy grudnia 2014 roku - mówi Jakub Tomaszewski, redaktor rynkowy tvn24bis.pl i tłumaczy, że osłabienie złotego wynika m.in. z niepewności politycznych planów dotyczących planowanego ogłoszenia projektu ustawy dla "frankowiczów". - Inwestorzy niepokoją się również zapowiedzą pierwszego ratingu dla Polski po zmianie rządu. Co tak naprawdę stanie się na parze EUR/PLN, będzie można z większą stanowczością powiedzieć w zależności od zachowania rynku przy kolejnej strefie oporu, znajdującej się przy 4,4274, czyli poziomach wyznaczonych na przełomie maja i czerwca 2012 roku - twierdzi Tomaszewski.

Dzisiejsze notowania pary EUR/PLN stooq

Nie tylko euro

Polska waluta traci na wartości również wobec innych ważnych walut: dolara i franka szwajcarskiego. Za amerykańską walutę należało przed godz. 10 zapłacić już 4,05 zł. Oznacza to, że złoty od początku 2016 roku osłabił się wobec dolara o ponad 3,2 proc. Złoty traci również wobec franka szwajcarskiego. Helwecka waluta kosztowała rano 4,03 zł. Oznacza to, że w tym roku złoty osłabił się o ponad 3,1 proc.

Dzisiejsze notowania pary USD/PLN stooq
Dzisiejsze notowania pary CHF/PLN stooq

Jaki rok czeka polską walutę? O prognozy spytaliśmy analityków.

Prognozy dla złotego w 2016 rokuTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock