TVN24 Biznes | Rynki

Dobra końcówka miesiąca dla złotego. "Chwilowa słabość dolara mu sprzyja"

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister zdrowia o nowym wariancie koronawirusa omikronie
Minister zdrowia o nowym wariancie koronawirusa omikronieTVN24
wideo 2/5
TVN24Minister zdrowia o nowym wariancie koronawirusa omikronie

Złoty we wtorek o poranku zyskuje na wartości. Polskiej walucie sprzyja chwilowa słabość dolara - wskazał dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Złoty umacnia się względem euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego.

"Poniedziałek upłynął pod znakiem odrabiania strat przez rynki po piątkowej wyprzedaży. Zyskiwały akcje, przede wszystkim amerykańskie, drożała także ropa. Sytuacja zmieniła się jednak w trakcie sesji azjatyckiej po słowach szefa Moderny, który zapowiedział, że być może potrzebne będą nowe szczepionki. To scenariusz, którego obawiały się rynki, oznacza on bowiem większe prawdopodobieństwo masowych restrykcji do czasu rozpowszechnienia nowego preparatu" - wskazał w porannym komentarzu Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Financial Times" przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw COVID-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec omikronu. Bancel wyjaśnił, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki nowego wariantu, zajmie miesiące.

Kwiecień wskazał, że nieznacznie traci dolar, "który zwykle w takich sytuacjach zyskuje wobec wzrostu awersji do ryzyka". Zdaniem Kwietnia, powodem jest polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). "Tak jak przewidywałem, Powell bardzo skrzętnie wykorzysta nowy wariant aby opóźnić normalizację polityki pieniężnej" - napisał ekonomista.

Jak zauważył, w efekcie spekulacje odnośnie podwyżki stóp w USA dla Fed na ten moment zostały ucięte, a to nie jest dobra wiadomość dla dolara. Euro we wtorek o poranku umacnia się wobec dolara o blisko 0,50 proc.

EUR/USD

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Euro, dolar, frank, funt - notowania 30.11.2021

"Złoty na razie reaguje spokojnie, bo chwilowa słabość dolara mu sprzyja" - ocenił Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

We wtorek około godz. 9.15 za euro trzeba było zapłacić niecałe 4,67 zł.

EUR/PLN

Na parze USD/PLN obserwowaliśmy poziom 4,12.

USD/PLN

Frank szwajcarski kosztował około 4,48 zł.

CHF/PLN

Funt brytyjski spadł poniżej 5,50 zł.

GBP/PLN

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości