Resort finansów o kursie złotego. "Pożądane jest osiągniecie stabilności"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Belka: spóźniliśmy się w walce z inflacją i w walce o silnego złotego i to dosyć sporo
Belka: spóźniliśmy się w walce z inflacją i w walce o silnego złotego i to dosyć sporoTVN24
wideo 2/4
TVN24Belka: spóźniliśmy się w walce z inflacją i w walce o silnego złotego i to dosyć sporo

Resort finansów ma możliwość wymiany walut, z których korzysta zależnie od okoliczności. Obecnie widać zwiększoną zmiennością kursów złotego wobec głównych walut, a pożądane jest osiągniecie stabilności w tym obszarze - napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej.

Ministerstwo Finansów o wymianie walut

"Ministerstwo Finansów posiada możliwość wymiany walut na rynku za pośrednictwem BGK, jak również w NBP, z których korzysta zależnie od okoliczności" - napisało MF w odpowiedzi na pytanie o to, czy resort będzie dokonywał wymiany walut na rynku.

Według danych MF, na koniec października na kontach walutowych budżetu było 6,5 mld euro. Zdaniem ekspertów wymiana tych środków na rynku mogłaby doprowadzić do wzmocnienia naszej waluty.

"Aktualnie w okresie charakteryzującym się zwiększoną zmiennością kursów złotego wobec głównych walut, należy zgodzić się ze stwierdzeniem, że pożądane jest osiągniecie stabilności w tym obszarze" - napisało także MF w swojej odpowiedzi

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

EUR/PLN
USD/PLN
CHF/PLN
GBP/PLN

Kurs złotego. Sygnał prezesa NBP

W środę polska waluta zyskuje względem euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. Zdaniem ekonomistów powodem umocnienia złotego jest opublikowana w środę wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. - Dalsze osłabianie kursu złotego nie byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki ani też z prowadzoną przez NBP polityką pieniężną - podkreślił Glapiński w wypowiedzi dla Interii.

- Przypomnę również, że kurs naszej waluty jest płynny, przy czym NBP zastrzega sobie prawo do prowadzenia interwencji na rynku walutowym. To standardowa praktyka stosowana przez wiele banków centralnych na świecie, zwłaszcza w małych, otwartych gospodarkach. Nic się w tej kwestii nie zmieniło - dodał prezes NBP.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości