Nowy europejski rekord. Farmy wiatrowe zyskują na popularności

Rynki

Derski o inwestycjach w farmy wiatroweTVN24 BiS
wideo 2/3

Pobito rekord pod względem nowych mocy wiatrowych na morzu w Europie. W 2019 roku przybyło 3,6 GW - wynika z danych największej europejskiej organizacji branży wiatrowej WindEurope.

W ubiegłym roku przybyło 10 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach. Niemal połowa - 1,7 GW - z nowych mocy pojawiła się w Wielkiej Brytanii. W Niemczech zbudowano 1,1 GW, Dania zyskała 374 MW, a Belgia 370 MW - dowiadujemy się z opublikowanego w czwartek raportu.

Piątym krajem jest Portugalia, gdzie do sieci przyłączono tylko jedną turbinę o mocy 8 MW, ale jest to jednostka nowego rodzaju - pływająca. W całej Europie jest dopiero 45 MW mocy zainstalowanych w pływających wiatrakach.

100 GW w 2030 roku

W Europie pracują obecnie morskie wiatraki o łącznej mocy 22 GW. Trzy czwarte tej mocy znajduje się na wodach brytyjskich i niemieckich.

Średnia moc jednostkowa instalowanych w 2019 r. turbin na morzu wynosiła 7,8 MW. Natomiast w porcie w Rotterdamie testowo uruchomiono turbinę o największej na świecie mocy 12 MW. Jak podkreśla WindEurope, morskie farmy stają się coraz większe. O ile w 2010 r. nowe średnio miały po 300 MW, dziś jest to 600 MW. Największa farma - Hornsea 1 w Wielkiej Brytanii - ma 1,2 GW. W 2019 r. zapadły również decyzje inwestycyjne na 6 mld euro, które mają się przełożyć na powstanie 1,4 GW mocy.

Spadają również ceny energii z morskich farm wiatrowych. Jak przypomina WindEurope, w zeszłym roku w aukcjach w Wielkiej Brytanii, Francji i Niderlandach padały ceny rzędu 40-50 euro za MWh.

- Ceny w aukcjach pokazały, że taniej jest budować wiatraki na morzu niż nowe elektrownie gazowe czy węglowe. Rządy kilku państw zwiększyły planowane moce. Rok temu ocenialiśmy, że w 2030 roku powinniśmy mieć 76 GW, teraz mówimy o 100 GW - powiedział szef WindEurope Giles Dickson.

Zaznaczył jednocześnie, że w ocenie WindEurope skuteczna realizacja Nowego Zielonego Ładu przekłada się na 7 GW nowych mocy na morzu co roku do 2030 r. i 18 GW co roku między 2030 i 2050.

Historyczny rok - wiatr i słońce dostarczyły więcej prądu niż węgiel - CZYTAJ WIĘCEJ >

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock