Węgry napędzane słońcem. Największa elektrownia fotowoltaiczna już działa

Rynki

RWE uruchomiło elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech

RWE uruchomiło największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech. Energią odnawialną może zasilić nawet 4 tys. gospodarstw domowych oraz zredukować emisję CO2 o 24 tys. ton.

Instalacja o mocy 16 MW zlokalizowana jest ok. 2 km od miasta Visonta położonego na północny wschód od Budapesztu. Konstrukcja składa się z 72 480 modułów solarnych o mocy nominalnej 255 W każdy.

Szacuje się, że w kraju tak słonecznym jak Węgry elektrownia może zaopatrywać w energię odnawialną około 4 tys. gospodarstw domowych. Pozwoli to obniżyć krajową emisję CO2 o 24 tys. ton.

Większe bezpieczeństwo energetyczne

Elektrownię udało się zrealizować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju - zbudowano ją na szczycie zlikwidowanego zbiornika osadu, który po 20 latach udało się umiejętnie zagospodarować. Nowo powstała elektrownia fotowoltaiczna jest największym tego typu obiektem na Węgrzech. Moc 16 MW nie tylko przyczyni się do redukcji CO2, ale też poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pod koniec 2014 r. moc zainstalowanych ogniw słonecznych na Węgrzech wynosiła około 80 MW. Udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii brutto był w tym czasie na poziomie 6,8%. Do końca 2020 r. ma on wzrosnąć przynajmniej do 10,9%.

Polska stopniowo poszerza inwestycje w odnawialne źródła energii

Energia z odnawialnych źródeł częściowo zastąpi konwencjonalne elektrownieTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: RWE, tvn24bis.pl