Eksperci dyskutowali o ustawie frankowej. "Jesteśmy otwarci na propozycje"

Rynki

ShutterstockProjekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" zakłada przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w czwartek spotkanie Macieja Łopińskiego, sekretarza stanu w KPRP, z ekspertami rachunkowości i audytu finansowego z czołowych firm doradczych funkcjonujących w Polsce oraz przedstawicielami resortu finansów i NBP. Rozmowa dotyczyła proponowanemu przez Kancelarię Prezydenta rozwiązaniu dotyczącym pomocy frankowiczom.

W spotkaniu uczestniczyli także eksperci KPRP pracujący nad przygotowaniem tych rozwiązań.

Otwartość na propozycje

Jak informuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta uczestnicy zgodzili się, że problem hipotecznych kredytów denominowanych i indeksowanych do walut obcych jest istotny zarówno dla kredytobiorców, jak i dla banków. "Stąd - jako poważny dla polskiej gospodarki - wymaga odpowiedzialnego rozwiązania" - czytamy. Głównym tematem dyskusji były konsekwencje finansowo-księgowe propozycji KPRP dla kredytodawców. Omawiano m.in. możliwości rozłożenia tych konsekwencji w czasie. "Audytorzy zadeklarowali wolę dalszej współpracy w celu osiągnięcia optymalnych rozwiązań pozwalających na realizację intencji Prezydenta RP zawartych w propozycji w sposób zapewniający bezpieczeństwo i stabilność polskiego systemu finansowego" - głosi komunikat KPRM. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta podkreślili otwartość na propozycje i zadeklarowali wolę wprowadzenia zasadnych poprawek w treści regulacji.

Spotkanie było kolejnym z serii odbytych i planowanych przedsięwzięć, dzięki którym Kancelaria Prezydenta RP uzyska jak najpełniejszą ocenę rozważanych do przedłożenia rozwiązań ustawowych.

Projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" zakłada przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Ma on być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy według specjalnego kalkulatora, zawierającego określony algorytm.

Wylicz "kurs sprawiedliwy" kalkulatorem prezydenta:

Masz kredyt we frankach? Wylicz sobie "kurs sprawiedliwy" kalkulatorem prezydentaTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: