Euro najtańsze od ponad 2,5 roku

Rynki

sxc.huEuro spadnie poniżej 4 zł

W wtorek złoty umocnił się w relacji do euro. Ok. 17.30 za wspólną europejską walutę trzeba było zapłacić 4,04 zł, najmniej od sierpnia 2012 roku. Dolar kosztował 3,72 zł, a frank szwajcarski 3,86 zł.

Według Konrada Ryczki z DM BOŚ, złoty umacniał się w relacji do euro, pozostając pod lekką presją w relacji do dolara amerykańskiego.

- Szczególnie ruchy na drugim zestawieniu przedstawiają się niezwykle ciekawie, gdyż europejscy gracze zdecydowali się nabywać dolara, pomimo piątkowych słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy, które teoretycznie oddalają moment rozpoczęcia podwyżek stóp przez FED - skomentował Ryczko.

W jego ocenie, powodem spadków na głównej parze walutowej są najprawdopodobniej napięcia związane z Grecją, gdzie 9 kwietnia Hellada ma przekazać 450 mln euro spłaty pożyczki MFW, a do 24 kwietnia oczekiwane jest kolejne wypracowanie porozumienia z międzynarodowymi wierzycielami.

Euro poniżej 4 zł?

Także w ocenie Kamila Maliszewskiego z DM mBanku, pierwsza poświąteczna sesja przyniosła wyraźne umocnienie polskiej waluty. - Umocnienie złotówki w stosunku do euro nie powinno nikogo dziwić, gdyż rynek od kilku tygodni podąża w stronę okolic 4,02, napędzany środkami z programu QE prowadzonego przez ECB. Spadki pary euro/złoty poniżej okolic 4,05, które widzieliśmy dzisiaj, wspierają pogląd, że rynek może dotrzeć w okolice 4 złotych jeszcze w tym tygodniu - przekazał. Zdaniem Maliszewskiego, duża zmienność cechowała w ostatnich dniach rynek dolara, gdzie nerwowość wynika z wątpliwości, co do terminu podwyżek stóp procentowych w USA. - Piątkowe dane z rynku pracy w USA były nadzwyczaj słabe, co nie kwestionuje jeszcze poglądu na temat dobrego tempa wzrostu gospodarczego w USA, jednak powoduje, że pewność inwestorów co do przyszłości została zachwiana - podkreślił. W jego opinii, znaczące umocnienie polskiej waluty przełożyło się także na parę frank/złoty, która spadła ponownie poniżej poziomu 3,90 i powinna się tam utrzymać w najbliższych dniach ze względu na wyhamowanie umacniania przez franka szwajcarskiego.

Autor: tol\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu