Zmiana prezesa PGNiG. Mariusz Zawisza odwołany

Rynki

TVN24 BiSZmiana prezesa PGNiG. Mariusz Zawisza odwołany

Rada Nadzorcza PGNiG odwołała ze składu zarządu prezesa Mariusza Zawiszę. Stanowiska stracili też wiceprezesi Jarosław Bauc i Zbigniewa Skrzypkiewicz. P.o. prezesa został Piotr Woźniak.

Spółka poinformowała, iż na piątkowym posiedzeniu Rada Nadzorcza PGNiG postanowiła delegować Piotra Woźniaka, Członka Rady Nadzorczej PGNiG, do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu PGNiG w okresie od dnia 11 grudnia 2015 roku do dnia 11 marca 2016.

Piotr Woźniak jest absolwentem geologii Uniwersytetu Warszawskiego z 1980 roku. W latach 1999 -2002 w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG S.A.) był członkiem Rady Nadzorczej, a od czerwca 2000 roku piastował stanowisko wiceprezesa zarządu. W kadencji 2002 - 2006 pełnił funkcję radnego Warszawy. W latach 2005-2007 był ministrem gospodarki. Od grudnia 2011 do grudnia 2013 r. był wiceministrem w Ministerstwie Środowiska i Głównym Geologiem Kraju. Wykłada na Uczelni Łazarskiego oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, jest członkiem Konwentu Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Od 2009 roku jest przewodniczącym, a od marca 2014 r. wiceprzewodniczącym Rady Administracyjnej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).

Dwa lata Zawiszy

Mariusza Zawiszy stał na czele zarządu PGNiG od dwóch lat. Jak informuje spółka, w tym czasie obniżone zostały taryfy oraz wprowadzono programy rabatowe dla odbiorców hurtowych i detalicznych – co pozwoliło minimalizować utratę rynku.

W związku z opóźnieniami w budowie Terminalu LNG w Świnoujściu PGNIG zawarło porozumienia z Qatargas. PGNiG rozpoczęło także renegocjacje kontraktu jamalskiego. Jak informuje spółka, pomimo oddania sprawy do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie Spółka kontynuowała rozmowy w sprawie obniżki ceny gazu.

Dobre wyniki finansowe

W 2014 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła ponad 2,8 mld zł zysku netto, czyli o 47 proc. więcej niż w 2013 roku. Na poziomie działalności operacyjnej Grupa odnotowała wzrost wyniku EBITDA o 13 proc. - do 6,3 mld zł wobec 5,6 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. W pierwszym półroczu 2015 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła blisko 1,9 mld zł zysku netto, czyli o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. i to pomimo spadających cen ropy - podała spółka.

Rekordowe dywidendy

W komunikacie czytamy też, że w sierpniu br. spółka wypłaciła rekordowo wysoką dywidendę, płacąc akcjonariuszom po 0,20 gr za jedną akcję (całkowita kwota wypłaconej dywidendy wyniosła 1,18 mld zł). W pierwszym półroczu br. Spółka zanotowała także rekordowo niski poziom zadłużenia netto i osiągnęła najwyższą historycznie cenę jednej akcji na zamknięciu sesji 6,98 zł, a w trakcie jej trwania 7,03 zł. PGNiG pod kierownictwem Mariusza Zawiszy zakupiło nowe złoża w Norwegii, Niemczech oraz otworzyło kopalnię w Pakistanie. Krajowe wydobycie – pomimo ciągłej eksploatacji złóż - udało się utrzymać na tym samym poziomie - podkreśla spółka.

Jarosław Bauc odpowiadał w spółce za sprawy finansowe, Zbigniew Skrzypkiewicz nadzorował segment wydobycia.

Autor: ag//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe