Rynki

Minister: kto próbuje ograniczyć wydobycie węgla, działa na szkodę Polski

Rynki

[object Object]
Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polskitvn24
wideo 2/4

Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Zdaniem premier Beaty Szydło, "podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo". Z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uważa, że "każdy, kto próbuje ograniczyć wydobycia węgla brunatnego działa na szkodę Polski".

Słowa prezydenta, podczas poniedziałkowych uroczystych obchodów święta górników w Bełchatowie - gdzie centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - odczytał minister z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Jak podkreślił w swoim liście prezydent, "górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód i jak wyjątkowe znaczenie ma ich prace dla Polski". Podziękował wszystkim górnikom za ofiarną i ciężką pracę oraz za "piękny, budujący wzór etosu pracy i wspólnoty, jaki my Polacy zawdzięczamy środowiskom górniczym". Wielokrotnie zwracał uwagę na pracę w trudnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, w ciągłym zagrożeniu ze strony potężnych sił przyrody. "Węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, gaz ziemny to nasze strategiczne bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Bogactwo, z którego nic by nam jednak nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy osób - geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych, ale przede wszystkim górników" - wskazał prezydent.

Modernizacja polskiego górnictwa

Wyraził zadowolenie, że modernizacja polskiego górnictwa i rozwój nowych technologii opartych na węglu znalazły się wśród priorytetów obecnego rządu. "Surowce to źródło niezależności gospodarczej, w szczególności niezależności energetycznej. Posiadane przez nas bogate pokłady węgla kamiennego i brunatnego nabierają istotnych wartości w obliczu potrzeby zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego" - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał, wchodzące w skład Skarbu Państwa spółki Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i KWB Turów mają w tym swój znaczący udział. Prezydent Duda podkreślił jednocześnie, że "wydobywanie z ziemi jej skarbów" wymaga trudu, wytrwałości i hartu ducha, ale nadal może kosztować zdrowie i życie. Złożył hołd wszystkim polskim górnikom, którzy oddali życie, wykonując swoją pracę. Przekazał też wyrazy uznania ratownikom górniczym za ich oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm. Wspominając o przyszłorocznych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wskazał, że nie sposób nie wspomnieć wkładu, jaki górnicy wnieśli w odrodzenie się niepodległego kraju.

W czasie uroczystości odczytano również list premier Beaty Szydło. Szefowa rządu wskazała, że "szacunek dla siebie i innych, pokora i siła charakteru, to przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości, które niezmiennie tworzą górniczy etos". "Pamiętamy także, że mimo postępu technologicznego zawód górnika wciąż wiąże się z ogromnym ryzykiem. My, Polacy, za cały państwa wysiłek z głębi serca dziękujemy" - oświadczyła.

"Kto próbuje ograniczyć wydobycia, działa na szkodę Polski"

Zdaniem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, "każdy, kto próbuje ograniczyć wydobycia węgla brunatnego działa na szkodę Polski". - W dzień św. Barbary należałoby przede wszystkim powiedzieć Szczęść Boże, bo to tradycyjne odezwanie najlepiej pokazuje zarówno wasz trud, związane z tym zagrożenie, ale też i owoc waszej pracy, jakim jest możliwość działania, funkcjonowania, życia, realizacji podstawowych norm przemysłowych i społecznych całej wielkiej rzeszy narodu polskiego" - mówił Macierewicz do górników w Bełchatowie, gdzie swoją centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Jak podkreślił "bez Bełchatowa, bez Turowa, bez tych kopalni, bez węgla brunatnego i węgla kamiennego, nie byłoby możliwości rozwoju gospodarczego Polski". "Każdy, kto próbuje ograniczyć, kto próbuje działać na szkodę wydobycia węgla brunatnego, działa na szkodę Polski" - oświadczył szef MON. - Musimy to dzisiaj jasno powiedzieć, dziękując wam nie tylko za pracę, ale także za wieloletni wysiłek, zmierzający do obrony i rozwoju Bełchatowa. Musimy mieć też świadomość, że są takie siły i tacy ludzie, którzy chcieliby w najróżnorodniejszy sposób ten wasz wysiłek zmarnować, spłycić, unicestwić - mówił minister. Szef resortu obrony zapowiedział, że PiS zrobi wszystko, żeby Bełchatów pozostał sercem polskiej energetyki.

O Barbórce

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest około 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich w sumie prawie 200 tys. osób. Najwięcej - ponad 82 tys. pracowników - zatrudniają kopalnie węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób pracuje w firmach kooperujących z górnictwem.

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości