Prezydent chciałby długofalowej umowy gazowej z Amerykanami

Rynki

Duda: chciałbym, aby amerykańska firma zapewniła dostawy gazu skroplonego do PolskiPolskie Radio / Jedynka
wideo 2/4

Chciałbym, żeby w perspektywie była długofalowa umowa z jakąś amerykańską firmą, która zapewni dostawy gazu skroplonego do Polski - powiedział w czwartek w Polskim Radiu prezydent Andrzej Duda.

Duda podkreślił, że poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem militarnym, przede wszystkim będzie rozmawiał z Trumpem o sprawach gospodarczych. - I to jest właśnie choćby to bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo gazowe - powiedział.

Każdy skorzysta

Prezydent przypominając, że w czerwcu miała miejsce pierwsza dostawa gazu skroplonego z USA, stwierdził, że "wszystko przebiegło sprawnie, udało się, okazało się, że jest to możliwe, że nie ma z tym żadnego problemu".

- Chciałbym, żeby w perspektywie była długofalowa umowa z jakąś amerykańską firmą, która te dostawy gazu skroplonego zapewni - powiedział prezydent. - Czy to będzie win-win? Oczywiście, bo Stany Zjednoczone będą ten gaz sprzedawały, a więc jakaś firma w USA będzie na tym zarabiała - dodał.

Duda pytany był też, dlaczego Polska sama nie wydobywa gazu z łupków. - To jest kwestia warunków geologicznych, jakie są, kosztów wydobycia w relacji do cen gazu - zaznaczył prezydent.

- Mnie eksperci zapewniali, że mamy po prostu inne warunki geologiczne niż są w Stanach Zjednoczonych. Wydobycie jest znacznie trudniejsze, a w związku z tym droższe i dzisiejsza cena gazu powoduje, że nie ma tutaj opłacalności tego wydobycia i tu jest problem - dodał.

- Jest problem tego, żebyśmy mieli dobrą ceną i żebyśmy w ten sposób dokonali dywersyfikacji dostaw do Polski tak, żebyśmy mieli swobodę wyboru kontrahenta i to się dla nas liczy i bardzo dobrym kontrahentem są tutaj Stany Zjednoczone - podkreślił.

Gaz z USA

8 czerwca do portu w Świnoujściu wpłynął pierwszy transportu LNG z USA. Mierzący 289 m długości i 46 m szerokości gazowiec wypłynął 22 maja z terminala Sabine Pass w amerykańskiej Luizjanie.

Ładunek na rynku spot (czyli poza kontraktem długoterminowym) kupiło PGNiG od amerykańskiego lidera LNG - firmy Cheniere Energy. Wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak podkreślał, że to nie ostatnia dostawa LNG z USA.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Raporty: