Sieć supermarketów gwiazdą giełdy. Chce mieć w Polsce ponad tysiąc sklepów

Rynki

Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile TVN24 BiS
wideo 2/4

W środę na warszawskim parkiecie zadebiutowała spółka Dino Polska, sieć supermarketów. Była to druga pod względem wielkości oferta polskiej spółki prywatnej w historii Giełdy Papierów Wartościowych oraz największa oferta publiczna w Polsce od grudnia 2013 roku. Zebrane od inwestorów pieniądze sieć ma przeznaczyć na rozwój, w planach do 2020 roku ma 1200 własnych sklepów.

Akcje Dino Polska w pierwszym dniu notowań na GPW wzrosły o 11,9 procent do 37,5 zł za sztukę. Ostateczna wartość oferty Dino Polska wyniosła około 1,65 mld zł.

Debiut Dino na giełdzie

Na koniec grudnia 2016 r. sieć sklepów Dino tworzyło 628 supermarketów, głównie w zachodniej części Polski, w mniejszych miejscowościach, małych i średnich miastach oraz na peryferiach dużych miast. Dino jest właścicielem większości nieruchomości i gruntów, na których zlokalizowane są sklepy sieci.

Większość sklepów ma powierzchnię sali sprzedaży ok. 400 m kw. Do końca 2020 roku spółka chce mieć ponad 1,2 tys. sklepów, szacuje, że potencjał rynku polskiego pozwala na funkcjonowanie co najmniej 2,7 tys. sklepów grupy.

W 2016 roku Grupa Dino miała 151,2 mln zł zysku netto i 3,37 mld zł przychodów.

Polska giełda

Udany debiut Dino to - zdaniem władz giełdy - początek do innych tego typu ofert.

- Jest to początek trendu wzrostowego o solidnych fundamentach. Wydaje mi się, że możliwe są 3-4 duże oferty do końca 2017 roku, są przygotowywane wspólnie z domami maklerskimi - powiedział dziennikarzom po uroczystości debiutu Jarosław Grzywiński, członek rady nadzorczej GPW, pełniący funkcję prezesa giełdy.

Pytany o wartość tych przygotowywanych dużych ofert, odpowiedział, że "od kilkuset mln zł w górę".

- Polskie firmy o stabilnych fundamentach uwierzyły znowu, że giełda jest dobrą alternatywą - powiedział Grzywiński.

Na możliwe ożywienie na rynku giełdowych debiutów wskazał też wiceminister rozwoju Witold Słowik.

- Dzisiejszy debiut wskazuje, że następuje przełamanie tendencji w aspekcie zmniejszenia liczby debiutów na giełdzie, wręcz wycofywania się z giełdy, co miało miejsce szeroko w ubiegłym roku. To piąty debiut w tym roku i od razu debiut o takim znaczeniu, pierwszy tak duży od czterech lat - powiedział wiceminister.

Z wcześniejszych informacji wynika, że do debiutu na GPW w tym roku przygotowują się m.in. Raiffeisen Bank Polska i Getback.

Autor: MS / Źródło: PAP