Szef GPW: nowa agencja ratingowa w przyszłym roku

Rynki

Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedziećtvn24bis
wideo 2/4

Wspólna agencja ratingowa Giełdy Papierów Wartościowych, Polskiego Funduszu Rozwoju i Biura Informacji Kredytowej ma ruszyć w 2019 roku - wynika z wpisu prezesa GPW Marka Dietla na Twitterze.

"Zarejestrowanie tej agencji przez ESMĘ (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych - red.) pozwoli posegmentować inwestorów Catalyst (rynek obligacji prowadzony przez GPW - red.) w oparciu o klasy ryzyka, już teraz pracujemy nad stworzeniem segmentu prime obligacji wysokiej płynności. W przyszłym roku ma ruszyć ta agencja" - napisał prezes giełdy podczas sesji pytań i odpowiedzi, prowadzonej na Twitterze przez "Rzeczpospolitą".

Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej uzgodniły już w 2016 roku porozumienie dotyczące budowy wspólnej agencji ratingowej. W listopadzie 2017 roku przedstawiciele tych instytucji zapowiadali, że wspólna agencja ratingowa rozpocznie działalność operacyjną w drugiej połowie 2018 roku.

Informacje o ryzyku

Zgodnie z planem GPW, PFR i BiK obejmą po 1/3 udziałów w Instytucie Analiz i Ratingu, który zajmie się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym emitentów obligacji. Jak wcześniej podawano, koszt funkcjonowania agencji ma wynosić kilka milionów złotych i obejmie przede wszystkim system informatyczny i koszty osobowe.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank/Press