Kłopoty Deutsche Banku. Zapłaci 14 mld dolarów kary?

Rynki

db.comZdaniem władz banku zaproponowana kwota jest o wiele za wysoka. Na zdjęciu siedziba główna Deutsche Banku we Frankfurcie

14 mld dolarów - tyle może kosztować Deutsche Bank ugoda z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. Sprawa dotyczy handlu "toksycznymi" obligacjami, które zabezpieczały kredyty hipoteczne tuż przed wybuchem kryzysu finansowego w 2008 roku.

Kwotę 14 mld dolarów zaproponował Departament Sprawiedliwości USA. To suma, za którą urząd zgodzi się na ugodę z bankiem, który zdaniem władz USA nie informował swoich klientów o ryzyku sprzedając im instrumenty finansowe wysokiego ryzyka.

Za dużo?

Według doniesień Wall Street Journal niemiecki bank spodziewał się zdecydowanie niższej kwoty ugody. Dziennik pisze, że jego władze zgodziliby się na kwotę w wysokości 2-3 mld dolarów. To ich zdaniem odpowiednia kwota, bo Departament Sprawiedliwości dogadywał się z innymi bankami na mniejsze kwoty. Zaproponowana przez Departament Sprawiedliwości kwota ponad dwukrotnie przekracza rezerwy Deutsche Banku odłożone na ugody i procesy prawne. W połowie roku bank informował, że ma w zapasie 6,2 mld dolarów. Władze niemieckiego banku przyznały w komunikacie, że liczą na obniżenie kwoty ugody. "Negocjacje dopiero się zaczynają. Spodziewamy się, że doprowadzą one do obniżenia kwoty tak, jak miało to miejsce w przypadku innych instytucji, gdzie kwoty ugody były niższe" - podał bank w komunikacie.

Reakcja

Na informację o wysokiej kwocie ugody negatywnie zareagowali inwestorzy. Akcje Deutsche Banku na giełdzie we Frankfurcie spadły na rozpoczęciu handlu o 8,2 proc. Od początku roku aktywa straciły już łącznie 46 proc. wartości.

Notowania Deutsche Banku na giełdzie we Frankfurcie en.boerse-frankfurt.de

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, Wall Street Journal, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: db.com