"Sprawa Deutsche Banku poważna. Jest powód do obaw"

Rynki


Deutsche Bank notuje w piątek nowe historyczne minima i nie daje spokoju inwestorom - wskazują maklerzy.

Graczy rynkowych denerwuje niepewność co do kondycji finansowej niemieckiego banku i to, czy będzie w stanie zapłacić nałożone na niego kary.

Deutsche Bank może być zmuszony do zapłacenia USA kary w wysokości 14 miliardów dolarów, o co występuje amerykański Departament Sprawiedliwości.

Pomoc Berlina?

W środę pojawiły się informacje, że niemiecki rząd pracuje nad programem pomocowym dla DB, jednak te doniesienia zostały zdementowane.

Prezes DB John Cryan zapewnił, że jego bank jest w dobrej kondycji i nie potrzebuje ani wsparcia państwa, ani kapitału od inwestorów.

Agencja Bloomberg podała w czwartek, że niektóre fundusze hedgingowe chcą zredukować swoją ekspozycję finansową na DB.

Co się dzieje na giełdzie?

W piątek walory Deutsche Banku tanieją na giełdzie we Frankfurcie o 6 procent. W tym tygodniu spadek kursu akcji niemieckiego banku wynosi już 11 proc.

- Po rynkach rozprzestrzenia się lęk - mówi Juichi Wako, starszy strateg Nomura Holdings Inc. w Tokio. - Złe nastroje opanują cały rynek - podkreśla.

Już w czerwcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy oceniał, że Deutsche Bank może być największym "udziałowcem" globalnego ryzyka systemowego spośród najważniejszych firm finansowych.

Kryzys?

James Woods, strateg Rivkin Securities w Sydney, wskazuje, że teraz Deutsche Bank wyraźnie wpływa na pogorszenie nastrojów na rynkach.

- Deutsche wpływa na nastroje - mówi Woods. - Po tym, jak DB został nazwany bankiem numer 1 dla globalnego ryzyka, to co się dzieje, łączy się też z innymi bankami - podkreśla.

W piątek z tego powodu akcje Commerzbanku, Credit Suisse Group i Banco Popolare SC tanieją po ponad 4,8 proc.

- Sprawa Deutsche Banku jest poważna - mówi Timothy Ghriskey, zarządzający Solaris Asset Management LLC w Nowym Jorku. - Nie mówię, że jest to początek globalnego kryzysu finansowego, jak w 2008 roku, ale jest powód do obaw - podkreśla.

Zobacz. Inwestorzy panikują, akcje Deutsche Bank sporo tracą na wartości. Nadciąga nowy kryzys?

Inwestorzy panikują, akcje Deutsche Bank sporo tracą na wartości. Nadciąga nowy kryzys?TVN24 BiS

Autor: gry / Źródło: PAP