Paliwo na święta będzie jeszcze tańsze. A potem? "W najgorszym przypadku czeka nas stabilizacja"

Rynki

Spadki na stacjach paliw

Ceny paliw na stacjach w całym kraju zmierzają w stronę 4 zł. Oznacza to, że podróżujący do bliskich na święta zapłacą za przejazd mniej. Średnia cena paliwa Pb95 w kraju to 4,26 zł. To o 8 groszy taniej niż przed tygodniem. Najdrożej tankujemy w Zachodniopomorskiem. Pomorze oraz Dolny Śląsk kuszą zaś najniższymi cenami na stacjach paliw - wynika z raportu biura maklerskiego BM Reflex.

Na stacjach paliw w całym kraju zauważalne są spore spadki, paliwo z tygodnia na tydzień jest coraz tańsze. Benzyna 95-oktanowa kosztuje średnio 2,26 zł (8 gr taniej niż przed tygodniem), 98-oktanowa 4,59 zł (7 gr taniej), olej napędowy kosztuje w tym tygodniu średnio 4,16 zł, co oznacza największy spadek - aż 10 gr na litrze. Za gaz LPG zapłacimy średnio o 6 gr mniej za litr.

Średnie ceny paliw na stacjach | 17.12.2015TVN24 Biznes i Świat | BM Reflex

Regionalna analiza zmiany cen wskazuje, że najniższe stawki pojawiają się pomorskich stacjach paliw. Mieszkańcy Pomorza za Pb95 zapłacą średnio 4,16 zł, za Pb98 4,49 zł, za olej napędowy 4,09 zł, a gaz LPG równo 2 zł (w woj. dolnośląskim gaz LPG spadł nawet poniżej 2 zł i kosztuje w niektórych miejscach 1,97 zł).

Kierowcy z Zachodniopomorskiem muszą się zaś niestety przyzwyczaić do stawek najwyższych. Tam paliwo jest najdroższe: za Pb95 zapłacimy 4,39 zł, Pb98 kosztuje 4,73 zł, olej napędowy 4,32 zł, natomiast gaz LPG to koszt rzędu 2,13 zł.

Średnie ceny Pb95 na stacjach | 17.12.2015TVN24 Biznes i Świat | BM Reflex
Średnie ceny ON na stacjach | 17.12.2015BM Reflex | TVN24 Biznes i Świat

Może być jeszcze taniej?

Zdaniem Urszuli Cieślak z BM Reflex, tendencja spadkowa ma szansę się utrzymać, a niektóre regiony mogą zanotować kolejne spadki.

- Na części stacji potencjał zmian został wykorzystany, ponieważ obniżki sięgały kilkunastu groszy na litrze zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Natomiast jeszcze na wielu stacjach odnotowaliśmy ceny delikatnie obniżone. To może oznaczać, że także w przyszłym tygodniu, tym ostatnim tygodniu przed świętami, paliwa na stacjach będą taniały - benzyna do 5 gr na litrze, a w przypadku ON, podobnie jak w tym tygodniu, powinniśmy zobaczyć obniżki do 10 gr na litrze - mówi ekspertka z BM Reflex.

- Na razie nie ma ryzyka do gwałtownego odwrócenia tej spadkowej tendencji. Trudno powiedzieć, czy pierwsze dni nowego roku będą przynosiły tak wyraźne obniżki cen. W najgorszym przypadku czeka nas stabilizacja na poziomach z końca tego roku - tłumaczy Cieślak.

Jest stabilnie

Zdaniem Urszuli Cieślak mamy teraz do czynienia ze względną równowagą - także, jeśli mowa o kursach walutowych. Złoty jest dość stabilny względem dolara. - To powoduje, że ceny hurtowe paliw zaczynają się stabilizować, a więc początek nowego roku powinien przynieść także stabilizację cen na stacjach - twierdzi ekspertka. Taka sytuacja może doprowadzić do sytuacji, w której cena paliwa spadnie poniżej poziomu 4 zł.

- Z naszej analizy wynika, że już w tym tygodniu na części stacji mamy ON na poziomie poniżej 3,90 zł, a a na nielicznych stacjach ceny benzyny Eurosuper 95 spadła do poziomu 3,99 gr. A zatem do końca roku takich stacjach powinno przybywać. Zdaniem ekspertki z BM Reflex, kierowcy we wszystkich regionach napotkają spadki. Będą one zauważalne zwłaszcza na stacjach przymarketowych i samoobsługowych, które z reguły sprzedają paliwa po najtańszych stawkach.

Autor: ag / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu