Chiny zaniepokoiły. Ale na rynkach zielono

Rynki

ShutterstockImport ropy w Chinach spadł w sierpniu aż o 13,4 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku od rana mocno traciły. To reakcja na dane z Chin o handlu zagranicznym, w tym o osłabieniu importu ropy - wskazują maklerzy. Około godz. 11.00 baryłka ropy West Texas Intermediate jest wyceniana po 44,87 USD, z prawie 3 proc. spadkiem.

We wtorek przed południem europejskie parkiety są jednak na plusie. DAX rośnie o prawie 2 proc. - 10306,78; CAC40 - 4622,84 (plus 1,96 proc.); FTSE100 6154,02 (plus 1,31 proc.). Warszawska giełda też dziś na zielono. WIG20 zyskuje prawie 1 proc.

Ropa

Z kolei Brent drożeje i trzeba za nią zapłacić 48,11 dolarów.

Import ropy w Chinach spadł w sierpniu aż o 13,4 proc. do 26,59 mln ton - wynika ze wstępnych danych urzędu celnego. Zapotrzebowanie Chin na paliwa spadło w lipcu do najniższego poziomu od 9 miesięcy i wyniosło 10,15 mln baryłek dziennie. - I znów potwierdziło się, że chińska gospodarka spowalnia - mówi Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. w Seulu. - Dane z Chin działają "niedźwiedzio" na rynki paliw. Rosną obawy o chiński wzrost gospodarczy - dodaje.

Rosja nie chce do OPEC

Tymczasem Rosja nie chce działać z krajami OPEC, aby obniżyć produkcję ropy. Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) zaproponowała Rosji członkostwo, ale Moskwa woli status obserwatora - poinformował w poniedziałek szef rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft Igor Sieczyn. Według szefa Rosnieftu kartel stracił ostatnio "funkcję regulatora rynku", a więc wejście Rosji do tej reorganizacji nie byłoby rozsądną decyzją. Negocjacje Moskwy z władzami kartelu trwają od wielu miesięcy ze względu na wyjątkowo niskie ceny ropy. Spadki cen ropy zaszkodziły gospodarkom krajów producentów, w tym Rosji; duża nadpodaż surowca, która zdaniem analityków sięga od miliona do 1,5 mln baryłek dziennie w stosunku do potrzeb rynku, wywiera bardzo silną presję na ceny.

Metale

Miedź na giełdzie metali w Londynie lekko drożeje, ale słabe dane o chińskim handlu zagranicznym w sierpniu negatywnie wpływają na rynki metali - informują traderzy. Metal w dostawach trzymiesięcznych na LME jest obecnie wyceniany po 5 220,50 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc. Słabe zapotrzebowanie na metale w Chinach wpływa negatywnie na rynki. Niektórzy producenci metali są zmuszeni albo obniżyć produkcję albo też zredukować wydatki na przyszłe inwestycje.

W poniedziałek miedź na LME jednak zdrożała o 1,7 proc. po informacji Glencore.

Firma Glencore zapowiedziała w poniedziałek, że wstrzyma produkcję miedzi w swoich dwóch zakładach w Afryce z powodu trudnej sytuacji na rynkach surowców.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock