Rynki

Chiny obniżyły stopy procentowe. Wzrosty na europejskich giełdach

Rynki

TVN24 Biznes i ŚwiatRynki w górę po decyzji Banku Chin

Ludowy Bank Chin obniżył we wtorek główne stopy procentowe, w tym stopę rezerw obowiązkowych dla banków. Giełdy w Europie zareagowały na decyzję Pekinu wzrostami.

Ludowy Bank Chin obniżył stopę rezerw obowiązkowych dla banków o 50 pb, dla większości dużych banków do 18 proc.

Bank centralny obniżył także roczną stopę depozytową i pożyczkową o 25 pb do 1,75 proc., a stopę pożyczkową do 4,6 proc.

Obniżki stóp wejdą w życie 26 sierpnia.

Na informacje z Chin wzrostami zareagowały parkiety w Polsce i Europie. O godz. 12.50 WIG20 rośnie o 2,30 proc. DAX we Frankfurcie zwyżkuje o 4,50 proc., CAC40 w Paryżu zyskuje 4,47 proc. a FTSE w Londynie 3,07 proc.

Kontrakt na S&P500 rośnie o 3,8 procent.

Chiny w kryzysie

Bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej obniżył główne stopy procentowe i stopę rezerw obowiązkowych dla banków po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy. Ruch ten ma na celu wsparcie borykającej się z problemami gospodarki i przecenione chińskie giełdy.

Na otwarciu wtorkowej sesji indeks w Szanghaju (Shanghai Composite) spadł o 6,4 proc. Jednak z czasem strata została nieznacznie odrobiona - do 5 proc. Spadki o ponad 6 proc. zanotowała także mniejsza chińska giełda, indeks w Szenczen (Shenzhen Composite Index) również spadł o ponad 6 proc. Złe informacje na temat kondycji chińskiej gospodarki budzą obawy, że radykalnie spadnie popyt w kraju, który jest drugim co do wielkości konsumentem ropy na świecie oraz zachłannym importerem surowców. Inwestorzy boją się, że zarówno Chiny, jak i inne ważne wschodzące rynki zredukują import; zagrożone jest kruche ożywienie gospodarcze na świecie.

11 sierpnia bank centralny Chin zszokował rynki obniżając stawkę referencyjną juana o 1,9 proc. Przełożyło się to na najsilniejsze jednodniowe osłabienie chińskiej waluty od ponad dwudziestu lat.

Autor: ToL//gry / Źródło: tvn24bis.pl, Bloomberg