Ceny ropy w górę. Bo OPEC mówi o wyższym popycie na paliwa

Rynki

Pixabay (CC0 Public Domain)ropa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na komentarze OPEC o wyższym popycie na paliwa - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,99 USD, po zwyżce o 1,2 proc (dane z 8:50).

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 14 centów do 51,75 USD za baryłkę (dane z 8:50).

Paliwo będzie droższe?

Sekretarz Generalny OPEC Abdalla Salem El-Badri ocenił, że w 2015 r. popyt na paliwa wrośnie mocniej niż to prognozowano, w reakcji na niższe ceny ropy naftowej.

Tymczasem w środę oficjalne wyliczenia dotyczące zapasów paliw w USA przedstawił Departament Energii (DoE).

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,07 mln baryłek do 461 mln baryłek - poinformował DoE.

Zapasy

Analitycy oceniali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 2 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,46 mln baryłek, czyli 1,6 proc., do 149,15 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,91 mln baryłek, czyli 0,9 proc., do 223,92 mln baryłek.

- Jeśli będziemy mieć pewną stabilizację popytu na ropę i redukcję produkcji surowca, to można liczyć na podtrzymanie wzrostów cen ropy na rynkach paliw - ocenia David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 72 centy do 47,81 USD za baryłkę. Od początku 2015 r. surowiec w USA staniał o 10 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)