Dobre wiadomości dla kierowców. Amerykanie zwiększają odwierty ropy

Rynki

ShutterstockCeny ropy naftowej spadają drugą sesję z rzędu

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają drugą sesję z rzędu - razem ten spadek wynosi już 1,7 procent. Kartel producentów ropy OPEC dostarcza na rynki mniej surowca, ale za to Amerykanie uruchamiają coraz więcej odwiertów ropy z łupków - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,84 dolarów, po zniżce o 33 centy, czyli 0,6 proc. Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 32 centy, czyli 0,6 proc., do 55,20 dolarów za baryłkę.

Produkcja ropy

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 pierwszych miesięcy roku. Minister ropy Kuwejtu ocenił, że producenci surowca będą się stosować do ustalonych wcześniej dla nich kwot dostaw, tak że w niedługim czasie na globalnych rynkach paliw nastąpi równowaga. Wysokie ceny ropy naftowej zachęcają jednak Amerykanów do uruchamiania nowych odwiertów ropy z łupków. W ubiegłym tygodniu liczba takich odwiertów wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2015 roku - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc. Z danych Departamentu Energii USA wynika z kolei, że obecnie produkcja ropy w USA jest najwyższa od kwietnia 2016 roku.

Prognozy

- Jakiekolwiek zwiększenie produkcji ropy w USA lub w takich krajach, jak Libia, jest tym czynnikiem, który wpływa na spadek cen ropy - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Sydney. - Oczywiście negatywny wpływ na ceny surowca ma wzrost liczby odwiertów w USA. Na dodatek potrzeba czasu, aby ocenić, jak OPEC wywiązuje się z przyjętych porozumień o zmniejszeniu dostaw ropy i czy następuje redukcja globalnych zapasów surowca - dodaje. W piątek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 61 centów, czyli 1,1 proc. do 53,17 USD/b.

Zobacz rozmowę o cenach ropy. Gościem programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS był Jakub Bogucki (27.12.2016):

Jakub Bogucki o cenach paliwTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: