Ceny ropy w górę, bo zapasy mocno spadły

Rynki

Pixabay (CC0 Public Domain)ropa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do wzrostów, bo zapasy surowca w USA mocno spadły - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,30 USD, po zwyżce o 61 centów, czyli 1,3 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 54 centy, 1,1 proc., do 51,41 USD za baryłkę.

We wtorek raport o zapasach paliw w USA opublikował niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). W środę zrobi to zaś Departament Energii USA (DoE).

Zapasy

Z danych API wynika, że amerykańskie zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu aż o 7,6 mln baryłek.

Analitycy prognozują, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,5 mln baryłek.

Po 16.30 inwestorzy poznają, jaki jest stan zapasów surowca w wyliczeniach DoE.

Decyzja OPEC

W ubiegłym tygodniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Minister ropy Wenezueli ocenił, że osiągnięcie porozumienia pomiędzy OPEC i producentami ropy spoza organizacji o zmniejszeniu dostaw mogłoby spowodować cięcie produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie, a to wsparłoby ceny ropy nawet o 15 dolarów na baryłkę.

We wtorek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 12 centów do 48,69 USD za baryłkę, ale w ciągu poprzednich 4 sesji surowiec w USA zyskał 9,3 proc.

We wrześniu ceny ropy w Nowym Jorku wzrosły o 7,9 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)