Ceny ropy w Nowym Jorku w górę. Na rynkach trwa "gra w pokera"

ShutetrstockCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną. Na rynkach paliw rozgrywana jest "gra w pokera" - oceniają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,42 USD, po zwyżce o 17 centów.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 15 centów do 48,42 USD za baryłkę.

- Na globalnych rynkach ropy mamy "grę w pokera" - mówi Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Limit OPEC

OPEC, który dostarcza na światowe rynki paliw niemal 40 proc. ropy, pompował w grudniu 2014 r. 30,2 mln baryłek ropy dziennie. Limit kartelu wynosi 30 mln b/d.

Eksporterzy ropy z OPEC utrzymali ten limit bez zmian podczas listopadowego posiedzenia kartelu pomimo faktu, że na rynkach jest nadpodaż surowca.

OPEC podał w raporcie w czwartek, że popyt na ropę z kartelu w 2015 r. wyniesie średnio 28,8 mln baryłek dziennie, najniżej od 12 lat.

Co zrobi USA?

Produkcja ropy w USA wzrosła tymczasem w ub. tygodniu do 9,19 mln b/d, najwyżej od kiedy rozpoczęto publikację danych na ten temat w styczniu 1983 r.

Zapasy ropy w USA wzrosły zaś w ub. tygodniu o 5,39 mln baryłek do 387,8 mln baryłek - wynika z najnowszego raportu Departamentu Energii USA (DoE).

W czwartek ropa WTI na NYMEX staniała o 2,23 USD do 46,25 USD za baryłkę.

W tym tygodniu surowiec w USA staniał o 4 proc.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutetrstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości