Ceny ropy w Nowym Jorku spadają. Przez OPEC?

Rynki

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Inwestorzy ważą, co jest istotniejsze: rosnąca produkcja ropy przez OPEC, czy spekulacje, że dostawy ropy spoza kartelu osłabną - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 48,19 USD, po zniżce o 50 centów.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 30 centów do 49,87 USD za baryłkę.

- Nadal fundamentalne znaczenie ma sprawa nadwyżki surowca na rynkach - mówi Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Wzrosty

Produkcja ropy w USA wzrosła tydzień wcześniej do 9,19 mln b/d, najwyżej od kiedy rozpoczęto publikację danych na ten temat w styczniu 1983 r.

Zapasy ropy w USA wzrosły zaś w tym czasie o 5,39 mln baryłek do 387,8 mln baryłek - wynika z najnowszego raportu Departamentu Energii USA (DoE).

Irak produkuje obecnie rekordowe 4 mln baryłek ropy dziennie - poinformował minister ropy Iraku Adel Abdul Mahdi. W ub. tygodniu surowiec w USA zdrożał o 0,7 proc.

Autor: /gry / Źródło: PAP