Ceny ropy w Nowym Jorku rosną. Ale jej zapasy są bardzo wysokie

Rynki

ShutterstockCeny ropy w Nowym Jorku rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Zapasy surowca w USA są najwyższe od 1982 r. - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 52,37 USD, po zwyżce o 54 centy.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 50 centów do 60,71 USD za baryłkę.

Sporo zapasów

Inwestorzy poznali w czwartek na cotygodniowe dane o zapasach ropy w USA za miniony tydzień, które publikuje Departament Energii (DoE).

Zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 7,72 mln baryłek, czyli 1,8 proc., do 425,64 mln baryłek - poinformował DoE.

Analitycy oceniali, że amerykańskie rezerwy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 3 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 3,81 mln baryłek, czyli 2,9 proc., do 127,41 mln baryłek, a zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 0,48 mln baryłek, czyli o 0,2 proc., do 243,13 mln baryłek - podał DoE.

Ropa będzie tańsza

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że ropa stanieje do 39 dolarów za baryłkę, bo zmniejszanie produkcji surowca w USA opóźnia się. W czwartek WTI staniała o 98 centów. Brent w Londynie staniała o 32 centy. Różnica cen WTI/Brent wynosi obecnie 8,29 USD dla kontraktów na ten sam miesiąc.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock