Ceny ropy lecą w dół. Bo Saudyjczycy pompują na potęgę

Rynki

shutterstock.comArabia Saudyjska produkuje niemal 10 mln baryłek ropy dziennie.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na informacje, że Arabia Saudyjska pompuje ropę na poziomie bliskim rekordu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,82 USD, po spadku o 75 centów, czyli 1,6 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 70 centów do 54,62 USD za baryłkę.

10 mln baryłek dziennie

Arabia Saudyjska produkuje niemal 10 mln baryłek ropy dziennie. Minister ropy tego kraju Ali al-Naimi stwierdził, że jest optymistą co do sytuacji na rynkach paliw. Tymczasem amerykańskie firmy wydobywcze przygotowują się do zwiększenia produkcji ropy w dalszej części tego roku.

Nadpodaż

- No i znów oczywiście mamy na rynkach sprawę podaży ropy - mówi Jonathan Barratt, ekonomista Ayers Alliance Securities w Sydney.

W piątek ropa WTI na NYMEX kosztowała na koniec handlu 45,72 USD za baryłkę, w kontraktach na kwiecień, które wygasły tego dnia. Wzrost ceny wyniósł 1,76 USD. Brent zdrożała na ICE Futures o 89 centów do 55,32 USD/b. Różnica cen WTI/Brent wynosi na maj 8,86 USD. Od początku 2015 r. ropa w USA staniała o 14 proc.

Ropa przynosi mniejsze zyski, Państwo Islamskie szuka dochodówTVN24 Biznes i Świat

Autor: mw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: