Ropa drożeje. Saudowie ugną się i zetną produkcję ropy?

Rynki

shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0)OPEC ma zdecydować czy obniży dostawy ropy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku i Londynie rosną. Wkrótce OPEC poda decyzję w sprawie dostaw surowca - podają maklerzy. Dziś kraje kartelu będą obradować w tej sprawie.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,30 USD, po zwyżce o 22 centy. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 33 centy do 44,17 USD za baryłkę.

Notowania ropy Brent 4.12.2015stooq.pl

Wiedeńskie obrady

Ministrowie ropy z OPEC obradują w piątek w Wiedniu. Kraje kartelu od maja 2014 r. produkują co miesiąc więcej ropy niż wynosi miesięczny limit: 30 mln b/d. W listopadzie dostawy ropy z OPEC wyniosły aż 32,12 mln baryłek dziennie. W czwartek pojawiły się informacje, że Arabia Saudyjska jest gotowa zaproponować krajom OPEC obniżenie przez kartel dostaw ropy o 1 mln baryłek dziennie. Jednak Saudyjczycy zdementowali je i ocenili, że nie mają one "żadnych podstaw".

OPEC chce obniżyć produkcję

Większość krajów OPEC jest za tym, aby obniżyć produkcję ropy. Na razie nie akceptowała tego Arabia Saudyjska i kraje Zatoki Perskiej. - Jeśli OPEC obniży produkcję ropy, to cena surowca wzrośnie do 50 dolarów za baryłkę, a wtedy USA zaleją rynki paliw ropą - ocenia Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny w Ayers Alliance Securities w Sydney. - Jest dużo gadania o konieczności cięcia dostaw ropy i jest presja, aby to zrobić, ale jest mało prawdopodobne, że to zobaczymy - dodaje. W tym tygodniu w USA na giełdzie NYMEX ropa staniała 1 procent. W listopadzie ceny ropy w USA spadły o 11 procent, najmocniej od 4 miesięcy.

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0)