Ceny ropy nurkują. Są najniżej od 11 lat

Rynki

TVN24 BiSCeny ropy nurkują. Są najniżej od 11 lat

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i są poniżej 35 dolarów za baryłkę. Brent w Londynie jest zaś najtańsza od 11 lat.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana teraz po 34,40 dol., po zniżce o 33 centy. Kontrakty te wygasają w poniedziałek.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 71 centów do 36,17 dol. za baryłkę, najniżej od 13 lipca 2004 r.

Zapasy rosną

Na rynku nie słabną spekulacje, że producenci ropy z Bliskiego Wschodu i USA zwiększą dostawy ropy, a to spowoduje, że jej nadpodaż na rynkach paliw będzie coraz wyższa. Minister Energii Kataru Mohammed Al Sada zapowiedział w niedzielę podczas spotkania arabskich eksporterów ropy naftowej w Kairze, że producenci surowca poradzą sobie ze spadającymi cenami ropy, bo obniżą koszty jej pozyskiwania. W USA zaś w ostatnim czasie uruchomiono najwięcej od lipca tego roku nowych odwiertów ropy z łupków - wynika z danych Baker Hughes Inc. Na dodatek zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,80 mln baryłek do 490,66 mln baryłek. Jest to ich najwyższy poziom o tej porze roku od 1930 roku.

Końca nie widać

- Na rynkach nie ma oznak znaczącego wzrostu popytu na ropę, a wśród producentów surowca nie widać, żeby zmniejszali oni produkcję - zwraca uwagę Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Na rynku paliw nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich kilku miesięcy poza tym, że mocno spadły ceny ropy - dodaje. W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 22 centy do 34,73 dol. za baryłkę, najniżej na zamknięciu od lutego 2009 roku.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkę:

Ropa uderza w rosyjską gospodarkę. Sprawdź, jakie są oczekiwania KremlaTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: