Rosną zapasy ropy naftowej. Ceny spadają

Rynki

shutterstock.comW środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,83 USD do 35,52 USD za baryłkę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na mocny wzrost zapasów tego surowca w USA - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana teraz po 35,42 USD, po zniżce o 10 centów. Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 27 centów do 37,12 USD za baryłkę.

Więcej ropy

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,80 mln baryłek, czyli 1,0 proc., do 490,66 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,56 mln baryłek, czyli 1,7 proc., do 151,98 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,73 mln baryłek, czyli 0,8 proc., do 219,38 mln baryłek. - Wzrost zapasów ropy w USA to mocny "niedźwiedzi" czynnik dla rynków paliw o tej porze, bo zwykle w tym okresie zapasy ropy malały - mówi Hong Sungi Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc. w Seulu. - Zniesienie ograniczeń w eksporcie ropy a USA nie powinno mieć bezpośredniego wpływu na ceny ropy, bo to nie oznacza, że produkcja surowca też automatycznie wzrośnie - wskazuje.

Budżet USA

W USA z wtorku na środę negocjatorzy w Kongresie USA porozumieli się w sprawie ustawy o wydatkach państwa w 2016 roku. Dokument znosi obowiązujący od 40 lat zakaz eksportu amerykańskiej ropy. Projekt ustawy muszą przyjąć obie izby Kongresu i następnie podpisać ją prezydent Barack Obama. Rząd USA wprowadził zakaz eksportu ropy naftowej w następstwie kryzysu energetycznego w połowie lat 70. USA mogą eksportować co prawda produkty naftowe, jak benzyna czy olej napędowy, ale każdorazowej zgody rządu wymaga eksport ropy nierafinowanej.

Zakaz eksportu?

Republikanie od dawna argumentują, że w związku z szybkim wzrostem w USA wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z łupków, zakaz eksportu ropy szkodzi amerykańskim interesom. W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,83 USD do 35,52 USD za baryłkę. W poniedziałek w trakcie sesji baryłka ropy kosztowała na NYMEX 34,53 USD, najmniej od lutego 2009.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: