Ceny ropy nadal spadają. OPEC liczy na innych producentów ropy

Rynki

Ceny ropy nadal spadają. OPEC liczy na innych producentów ropy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają kolejną sesję, tym razem o 1,1 proc., po spadku we wtorek o 1,7 proc. Na rynkach spekuluje się, że amerykańscy producenci ropy z łupków zwiększą dostawy swojego surowca i cięcie produkcji zapowiadane przez OPEC na rynkach nie będzie odczuwalne - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,35 USD, po zniżce o 58 centów, czyli o 1,1 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 58 centów, czyli 1,1 proc., do 53,35 USD za baryłkę.

Porozumienie

30 listopada państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie. Umowa ma zacząć obowiązywać od początku 2017 r.

Rosja zadeklarowała zmniejszenie dostaw swojej ropy o 300 tys. baryłek dziennie.

OPEC zaprosił na spotkanie w sobotę w Wiedniu 14 producentów ropy, m.in. z Meksyku, Kazachstanu, Omanu, Bahrajnu, Kolumbii, Egiptu, Trynidadu i Tobago, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Brunei. Kartel chce omówienia sprawy szerszej współpracy państw producentów ropy naftowej w zmniejszeniu dostaw na rynki paliw.

Jaki efekt?

Minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail Al Mazrouei ocenił, że to sobotnie spotkanie państw OPEC i non-OPEC w Wiedniu będzie ważne, bo producenci spoza kartelu powinni przyłączyć się do zmniejszenia dostaw ropy.

- Ceny ropy powinny wzrosnąć, jeśli producenci spoza OPEC zgodzą się podczas sobotniego spotkania na zmniejszenie dostaw - powiedział Al Mazrouei w wywiadzie dla TV Bloomberg.

- 6 miesięcy mniejszej produkcji ropy powinno wystarczyć, aby zaprowadzić równowagę na rynku paliw - dodał.

A tymczasem ropa tanieje i na razie nic tego spadku nie jest w stanie powstrzymać.

- Możliwość większych dostaw ropy z łupków przez amerykańskich producentów wpływa na hamowanie wzrostów cen - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney.

- Mamy też umocnienie kursu dolara i rosnące wątpliwości co do tego, czy OPEC wywiąże się ze swojego postanowienia, dlatego ropa może dalej tanieć - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 86 centów do 50,93 USD za baryłkę.

W ubiegłym tygodniu WTI zyskała 12 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP