Rynek ropy bierze oddech. Po wyborach w USA

Rynki

ShutterstockRopa-16.jpg

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 1 centa. Rynki biorą oddech po silnych wahaniach cen w środę wywołanych wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,26 USD, po zniżce o 1 centa. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 12 centów do 46,48 USD za baryłkę. Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, biznesmen i telewizyjny celebryta, bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton. Trump zdobył w wyborach prezydenckich 290 głosów elektorskich, a była sekretarz stanu - 232 (do zwycięstwa w wyborach prezydenckich potrzeba 270 z 538 głosów elektorskich).

Zapasy maleją

Republikanie prawdopodobnie zachowali także kontrolę w obu izbach Kongresu. - Na rynkach nadal jest dużo niepewności. Minęło za mało czasu, aby mieć jakąś pewność co do polityki administracji Donalda Trump - mówi Toby Lawson, ekonomista Societe Generale SA Inwestorzy poznali w środę dane o zapasach paliw w USA. Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,43 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 485,01 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,95 mln baryłek, czyli 1,3 proc. do 148,6 mln baryłek - podał DoE. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,84 mln baryłek, czyli o 1,3 proc., do 220,96 mln baryłek. Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała na zamknięciu o 0,6 proc., ale w trakcie sesji taniała o 4,3 proc. po informacjach, że 45. prezydentem USA zostanie Donald Trump.

Ameryka wybrała. Donald Trump 45. prezydentem:

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock