Ceny paliw lekko w dół

Rynki

shutterstock.comAktualnie za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy 4,95 zł, benzyny bezołowiowej 98 – 5,19 zł, oleju napędowego – 4,72 zł, LPG – 1,88 zł

Po podwyżkach cen benzyn i oleju napędowego na przełomie maja i czerwca, w tym tygodniu na części stacji ceny zaczęły spadać. W skali całego kraju benzyna bezołowiowa 95 taniała średnio o 1 grosz na litrze, a olej napędowy o 3 grosze na litrze - podaje BM Reflex.

Konsekwentnie od sześciu tygodni spadają ceny autogazu – w tym tygodniu średnio o 2 grosz na litrze. Aktualnie za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy 4,95 zł, benzyny bezołowiowej 98 – 5,19 zł, oleju napędowego – 4,72 zł, LPG – 1,88 zł.

Gdzie najtaniej?

Najniższe ceny benzyny i oleju napędowego notujemy w województwie opolskim, gdzie litr bezołowiowej 95 kosztuje średnio 4,93 zł, a diesla – 4,64 zł. Z kolei najdroższa benzyna 95 i olej napędowy pozostaje w województwie zachodniopomorskim – benzyna 95 po 5,01 zł/l, a olej napędowy po 4,87 zł/l. LPG najtaniej kupimy w świętokrzyskim (po 1,81 zł/l), a najdrożej w zachodniopomorskim - po 2,06 zł/l.

Jeszcze w czerwcu na części stacji ceny benzyny 95 przekroczyły poziom 5 zł/l, a średni poziom w kraju wyniósł 4,96 zł/l. W związku z tym, rodzi to pytanie, czy w najbliższym czasie za benzynę 95 oktanową będziemy płacić powyżej 5 zł na wszystkich stacjach.

Jak oceniają Urszula Cieślak oraz Rafał Zywert z BM Reflex, "niewykluczone, ale jednocześnie ze względu na spadek cen w hurcie w tym tygodniu ryzyko dalszych podwyżek na razie się oddaliło. W bardziej komfortowej sytuacji znajdują się posiadacze samochodów z silnikami diesla i z instalacjami LPG. Zarówno w przypadku diesla i LPG za nami kolejny tydzień spadków".

Co z ropą?

Ceny ropy Brent w mijającym tygodniu pozostawały w rejonie 62-65 dol. za baryłkę (USD/bbl). Obecnie rynek próbuje wyceniać prawdopodobieństwo osiągnięcia porozumienia nuklearnego z Iranem i wzrost dostaw ropy z tego kraju - informują eksperci BM Reflex.

Iran jest w stanie natychmiast rzucić na rynek około 30-50 mln bbl ropy znajdującej się w tankowcach, jeśli tylko sankcje zostaną zniesione. Termin osiągnięcia porozumienia (30 czerwca) jest jednak nadal niepewny wobec nierozwiązanych kilku kwestii spornych między Iranem a szóstką mocarstw zachodnich. Szacuje się, że teoretycznie w krótkim terminie wzrost dostaw ropy z Iranu może wpłynąć na spadek cen w granicach 5-10 USD/bbl. Z kolei wzrost eksportu ropy irańskiej do poziomu sprzed nałożenia sankcji, czyli o ponad 1,2 mln bbl/d zajmie najprawdopodobniej kilka miesięcy - czytamy w komentarzu BM Reflex.

W 2011 roku średni poziom eksportu ropy irańskiej według danych amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej kształtował się na poziomie 2,6 mln bbl/d, obecnie jest to w okolicach 1,2-1,4 mln bbl/d. Tak czy inaczej póki co, potencjał do wzrostu cen ropy naftowej wydaje się być znacznie ograniczony.

Tymczasem, zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu 4,9 mln bbl co nie zmienia faktu, że cały czas ich poziom jest bardzo wysoki. Spadek zapasów ropy wynikał głównie z mniejszego importu i wzrostu mocy przerobowych rafinerii. Produkcja ropy naftowej w USA osiągnęła nieoczekiwanie nowy rekordowy poziom 9,61 mln bbl. W trzecim tygodniu czerwca średni poziom konsumpcji paliw w USA ukształtował się na wysokim poziomie 20,68 mln bbl/d. W porównaniu z rokiem ubiegłym w pierwszych trzech tygodniach czerwca zapotrzebowanie na wszystkie gatunki paliw w USA było 7 proc. wyższe - poinformowali Urszula Cieślak oraz Rafał Zywert.

OPEC niewzruszony, utrzymuje produkcję. Ropa drożejeTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: