Ropa drożeje. 6 złotych przebite na polskich stacjach benzynowych

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, Bloomberg
Ceny na stacjach paliw (wideo z 3 marca 2022)
Ceny na stacjach paliw (wideo z 3 marca 2022)TVN24 Biznes
wideo 2/6
TVN24 BiznesCeny na stacjach paliw (wideo z 3 marca 2022)

Ropa drożeje i kosztuje już 114-116 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC+ podczas 13-minutowego spotkania zignorowały rosyjską inwazję na Ukrainę. Państwa zdecydowały, że w kwietniu podwyższą swoje dostawy ropy - jak do tej pory co miesiąc - o 400 tysięcy baryłek dziennie. Jak podał e-petrol.pl, średnia ogólnopolska cena benzyny Pb98 ponownie przekracza poziom 6 złotych.

Kraje OPEC+ spotkały się na swoim posiedzeniu w środę, aby ustalić politykę podażową na kwiecień. Wystarczyło 13 minut i ustalono utrzymanie planu stopniowego zwiększania produkcji ropy co miesiąc o 400 tys. i o tyle wzrosną dostawy ropy z OPEC+ w kwietniu.

Ropa naftowa - notowania

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 114,29 USD, wyżej o 3,32 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień jest wyceniana po 116,84 USD za baryłkę, wyżej o 3,46 proc.

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekordowo krótkie spotkanie OPEC+

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała duże obawy na rynkach towarowych - od energii po zboża, co skłania wielu odbiorców towarów, w tym m.in. Chiny do szukania na świecie innych dostawców surowców i zbóż.

Traderzy unikają kupowania rosyjskiej ropy w reakcji na sankcje nakładane przez Zachód na Rosję, a na rynkach rosną zakłady, że ceny ropy na globalnych giełdach paliw będę nadal rosły.

Tymczasem kraje OPEC+ spotkały się na swoim posiedzeniu w środę, aby ustalić politykę podażową na kwiecień.

Spotkanie to trwało 13 minut i ustalono utrzymanie planu stopniowego zwiększania produkcji ropy co miesiąc o 400 tys. i o tyle wzrosną dostawy ropy z OPEC+ w kwietniu. Jak podkreślili cytowani przez Bloomberga delegaci, było to rekordowo krótkie spotkanie.

Minister energetyki Meksyku Rocio Nahle próbował poruszyć temat związany z Rosją, ale inni członkowie sojuszu, kierowanego przez Arabię Saudyjską, szybko przeszli do innych spraw, bez żadnej dyskusji.

Wyższe ceny paliw w Polsce

Portal e-petrol.pl zwrócił w środę uwagę, że skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę widać również na stacjach benzynowych w Polsce, gdzie w ciągu ostatnich kilku dni drastycznie podrożały paliwa. "Wybuch wojny, która spowodowała, że cena ropy Brent przekroczyła poziom 100 dolarów za baryłkę oraz kilkusetzłotowe podwyżki cen paliw, jakie wstrząsnęły rynkiem hurtowym w Polsce przyczyniły się do tego, że kierowcy znacząco więcej niż przed tygodniem płacą za tankowanie" - stwierdzili analitycy portalu.

Zaznaczyli, że średnia ogólnopolska cena benzyny Pb98 ponownie przekracza poziom 6 złotych (ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia pod koniec stycznia br.) i wynosi 6,14 zł/l (wzrosła o 45 groszy w porównaniu do ubiegłego tygodnia. "Zarówno benzyna Pb95, jak i olej napędowy kosztują więcej o 46 groszy i dziś ich średnie ceny to odpowiednio 5,87 i 5,92 zł/l. Najmniej - o 5 groszy - podrożał autogaz, za którego litr aktualnie płaci się przeciętnie 2,74 zł" - poinformował e-petrol.pl.

Maleją zapasy ropy w USA

Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy powstrzymywali się do tej pory od objęcia sankcjami rosyjskiego eksportu ropy ze względu na obawy o wpływ rosnących cen energii na sytuację konsumentów - m.in. w USA jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę benzyna była wyceniana najwyżej od 2014 r.

- Na rynkach są mocne obawy przed ograniczeniem podaży ropy - wskazuje Kim Kwangrae, starszy analityk rynków surowcowych w Samsung Futures Inc.

- Jeśli sytuacja na Ukrainie się pogorszy, czeka nas dalszy wzrost cen ropy - ostrzega.

Tymczasem w USA maleją zapasy ropy - w ub. tygodniu spadły one o 2,6 mln baryłek - wynika z najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE). Zmalały też zapasy ropy w Cushing, hubie magazynowym surowca w USA. To już 8. z kolei tydzień spadku tych zapasów. Zmalały też zapasy benzyny.

Na zakończenie środowej sesji ropa WTI na NYMEX zdrożała o 7 proc.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości