Benzyna za 4 zł? "Tak tanio w hurcie ostatni raz była w 2016 roku"

Rynki

Historyczne spadki cen ropytvn24
wideo 2/2

Już niedługo na stacjach litr benzyny 95-oktanowej może kosztować 4 zł - ocenili w piątek analitycy e-petrol.pl. Ceny benzyny spadły w tym tygodniu do poziomów najniższych od marca 2019 roku - dodali eksperci BM Reflex.

E-petrol.pl wskazuje, że załamanie cen na giełdach naftowych na świecie wskazuje kierunek zmian na krajowym rynku paliw.

"Wyraźne obniżki"

"W hurtowych cennikach rafinerii w ostatnich dniach dominowały wyraźne obniżki, które już za chwilę odczują kierowcy i ceny paliw na stacjach zaczną kierować się w stronę poziomu 4 zł za litr" - ocenili analitycy.

Według nich realne jest to, że w perspektywie tygodni, a może nawet dni, na niektórych stacjach będzie można zatankować litr 95-oktanowej benzyny za niecałe 4 zł. Zwrócili też uwagę na ceny benzyny w hurcie.

"Tak tania benzyna w hurcie ostatni raz była w 2016 roku" - dodali.

Według e-petrol w nadchodzącym tygodniu za litr benzyny 95-oktanowej kierowcy zapłacą 4,3-4,51 zł, za olej napędowy 4,58-4,75 zł i 1,95-2,1 zł za litr autogazu.

Jak rok temu

Dalsze obniżki cen paliw, w reakcji na załamanie na rynku ropy naftowej, przewidują też eksperci BM Reflex.

"Obniżki wprowadzone na stacjach w tym tygodniu po pierwsze nie są ostatnimi, a po drugie sprowadziły ceny benzyny do poziomów najniższych od marca ubiegłego roku, a oleju napędowego od maja 2018 roku" - zaznaczyli.

Dodali, że ceny autogazu znalazły się na poziomie z listopada ub. roku.

Zdaniem BM Reflex w kolejnym tygodniu prawdopodobna jest dalsza obniżka średnich cen na stacjach paliw, niezależnie od tego, że na rynku hurtowym obniżki już wyraźnie hamują.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock