Rynki

Ropa tanieje, Trump apeluje. Wszystkie oczy skierowane na Wiedeń

Rynki

[object Object]
Czopek: ceny paliwa powinny zjechać o 15 procentTVN24 BiS
wideo 2/4

Ropa tanieje na rynkach o ponad 2 procent. W czwartek rozpoczęło się oficjalne posiedzenie producentów ropy z OPEC+, na razie nie wiadomo, jaka może być skala cięć dostaw ropy przez grupę.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku około godziny 10 była wyceniana po 51,73 dol. za baryłkę, po zniżce o 2,19 procent. Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 60.31 dol. za baryłkę, po zniżce ceny o 2,03 procent.

Spotkanie OPEC+

W Wiedniu w czwartek rozpoczęło się spotkanie OPEC+, podczas którego ministrowie ropy z kartelu oraz przedstawiciele innych krajów, w tym Rosja, będą próbowali osiągnąć konsensus co do wielkości produkcji ropy. W ostatni weekend doszło do spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina i saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana przy okazji szczytu G20 w Argentynie - przywódcy zgodzili się co do tego, że umowa dotycząca zarządzania rynkiem ropy powinna być przedłużona na 2019 rok. Z kolei w środę w Wiedniu spotkała się ministerialna komisja monitorująca OPEC, w skład której wchodzą ministrowie krajów zrzeszonych w kartelu i kilku innych producentów. Arabia Saudyjska, Rosja i inni główni dostawcy ropy zarekomendowali obniżenie produkcji surowca, ale nie udało im się porozumieć, jak duża powinna być ta obniżka.

Obniżka może wynieść od 1 mln do 1,3 mln baryłek dziennie.

Trump apeluje

Prezydent USA Donald Trump w środę zaapelował do OPEC, aby kartel nie ograniczał dostaw ropy. Trump napisał na Twitterze, że liczy na to, iż kartel nie obniży wydobycia ropy. "Mam nadzieję, że OPEC utrzyma podaż ropy taką, jaka jest, nieograniczoną. Świat nie chce, ani nie potrzebuje wyższych cen ropy! - napisał.

Arabia Saudyjska może nie być w stanie przeciwstawić się żądaniom prezydenta USA biorąc pod uwagę niedawną sprawę zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Jamala Chaszodżidżiego. - Rynki ropy naftowej są w stanie oczekiwania na spotkanie OPEC - powiedział Satoru Yoshida, analityk giełd towarowych w Rakuten Securities Inc.

Zapasy ropy w USA

W USA rosną tymczasem zapasy ropy - Amerykański Instytut Paliw (API) podał we wtorkowym raporcie, że zapasy ropy w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,36 mln baryłek. W czwartek swoje wyliczenia przedstawi Departament Energii USA (DoE) - dzień później niż zazwyczaj - ze względu na obchodzoną 5 grudnia w USA żałobę narodową po śmierci byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a H.W.Busha. Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX staniała o 36 centów.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Raporty:
Pozostałe wiadomości