Paliwa w górę. Złe wiadomości dla kierowców

Rynki

tvn24bisPaliwa w górę. Złe wiadomości dla kierowców

Kierowców wybierających się na weekendowy wyjazd czeka niemiła niespodzianka na stacjach. Za paliwo zapłacą więcej niż przed tygodniem. Najmocniej, bo aż o 4 grosze podrożała benzyna PB95. Tańszy jest jedynie gaz.

Sytuacja na krajowym rynku paliw pozostaje dobra - oceniają analitycy BM Reflex. I chociaż w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny na stacjach wzrosły (benzyna bezołowiowa o 30 gr/l, a olej napędowy o 18 gr/l), to rachunki za tankowanie pozostają zdecydowanie niższe niż przed rokiem.

Benzyna jest tańsza o 53 gr/l, olej napędowy o 81 gr/l, a LPG o 38 gr/l. W tym tygodniu z kolei benzyny podrożały średnio o 3-4 grosze na litrze, a olej napędowy o 1 grosz na litrze.

Średnie ceny paliw na dzień 21-04-2016:

benzyna bezołowiowa 95 – 4,24 zł/l (+4 gr/l),

benzyna bezołowiowa 98 - 4,52 zł/l (+3 gr/l),

olej napędowy – 3,88 zł/l (+1 gr/l),

autogaz – 1,62 zł/l (-1 gr/l).

Dlaczego?

Biorąc pod uwagę poziom cen hurtowych i ponowne osłabienie złotego wobec dolara w przyszłym tygodniu możemy zaobserwować kolejne podwyżki cen benzyny i oleju napędowego na stacjach –rzędu 3-4 gr/l. Jedynie tankujący autogaz mogą nie odczuć żadnych zmian.

Majówka

Planując wyjazdy na majowy wypoczynek warto zaplanować miejsce tankowania. To istotne ze względu na duże zróżnicowanie cen na stacjach, które sięga nawet 40 groszy na litrze. Ci, którzy szukają oszczędności powinni unikać tankowania przy autostradach czy też w miejscowościach turystycznych, gdzie ceny z reguły są najwyższe.

Spotkanie ws. ropy

Nie milkną echa spotkania w Doha. W niedzielę decyzja o zamrożeniu produkcji nie zapadła, co powodowało oczekiwania korekty cen ropy w dół. Powodem były żądania Arabii Saudyjskiej aby dotyczyła ona również Iranu. Stanowisko Iranu natomiast było od dłuższego czasu jasne. Zresztą przedstawiciele Iranu i Libii w ogóle nie wzięli udziału w spotkaniu.

Na początku tygodnia wsparciem dla cen były między innymi informacje na temat dalszego spadku liczby wiertni ropy naftowej w USA oraz informacje z Kuwejtu, którego produkcja ropy spadła 60% do 1,1 mln bbl/d ze średniego poziomu 2,8 mln bbl/d w miesiącu poprzednim. S Przyczyną był strajk pracowników sektora naftowego przeciwko obniżce wynagrodzeń. I chociaż była to sytuacja przejściowa , to chwilowo uchroniła rynek przed większymi spadkami cen.

Wg DOE zapasy ropy naftowej wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,08 mln baryłek. Dodatkowo DOE poinformował o spadku zapasów paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, o 3,55 mln baryłek oraz zapasów benzyn o 0,11 mln baryłek. Istotny jest dalszy spadek produkcja ropy w USA do 8,95 mln baryłek dziennie, czyli do poziomu najniższego od X 2014 r.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,